fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"Największe serce świata". W Gdańsku zapłonęły znicze

Facebook/Gdansk.pl
W sobotę odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od czwartku z prezydentem pożegnać będą mogli się mieszkańcy jego miasta. Trumna będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Na Placu Solidarności powstaje wielkie serce ułożone ze zniczy.

Dziś o godz. 18 w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Jaśkowej Dolinie 21 odbędzie się nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci Pawła Adamowicza. O godzinie 20 na Placu Solidarności rozpoczął się wiec ku pamięci zmarłego prezydenta. 

Mieszkańcy układają znicze, które tworzą wielkie serce. Jednocześnie chętne osoby mogą publicznie zabrać głos, by oddać cześć Pawłowi Adamowiczowi.

Facebook/Gdansk.pl

Uroczystości pogrzebowe w Gdańsku rozpoczną się w czwartek. O godzinie 15 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa. Pojawią się na niej radni wszystkich kadencji od 1990 r. 

Zobowiązujemy się, że wspólnie będziemy pracowali nad wyeliminowaniem wszelkich objawów agresji z życia publicznego, co traktujemy jako swoistą formę oddania hołdu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi - poinformowali miejscy radni.

Czytaj także:

Wałęsa żegna Adamowicza: Do zobaczenia za chwilę

Warszawa przyzna honorowe obywatelstwo Adamowiczowi?

Trumna z ciałem prezydenta Gdańska będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w czwartek od godziny 17.

W piątek o godzinie 17, dzień przed pogrzebem, wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej. Msza św. pogrzebową w sobotę o 12 poprowadzi metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. 

Na pogrzebie pojawi się premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził to dziś szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał też, że decyzja zapadła po konsultacjach z rodziną zmarłego prezydenta.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że udział Andrzeja Dudy w pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie zależał od woli rodziny.

- Decydująca będzie wola rodziny. Na pewno pan prezydent uszanuje wypowiedź rodziny członków rodziny co do tego, jaki charakter ma mieć uroczystość, czy tego rodzaju obecność jest przewidywana - powiedział.

O wspólny udział w uroczystości pogrzebowej zaapelowali prezydenci Warszawy, Sopotu i Gliwic. Sugerują włodarzom pozostałych miast, by umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA