fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Ekwadoru: Są gwarancje, Assange może wyjść z ambasady

AFP
Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno w wywiadzie radiowym powiedział, że Wielka Brytania przedstawiła wystarczające gwarancje dla Juliana Assange'a, by ten mógł opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie, w której twórca WikiLeaks mieszka od 2012 roku, chcąc w ten sposób uniknąć ekstradycji do USA, gdzie mógłby być sądzony za ujawnienie na swojej stronie tajnych informacji.

Lenin Moreno podkreślił, że rząd Brytyjski przedstawił pisemne gwarancje rządowi Ekwadoru, że Assange nie zostanie poddany ekstradycji do żadnego kraju, gdzie groziłaby mu kara śmierci.

Moreno nie powiedział wprost, że Ekwador wydali Assange'a z ambasady, ale stwierdził, że prawnicy Assange'a "rozważają kolejne kroki".

Jak pisze AP Assange utrzymywał dotychczas, że obawia się, iż zostanie wydany USA, gdzie miałby odpowiadać za ujawnianie niejawnych informacji amerykańskiej administracji przez WikiLeaks. W ambasadzie Ekwadoru poprosił o azyl w 2012 roku, gdy w Szwecji oskarżono go o gwałt. Assange obawiał się, że zostanie wydany Szwecji, po czym Szwecja wyda go USA.

16 sierpnia 2012 roku ówczesny szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Patino poinformował o przyznaniu Assange’owi azylu politycznego.

19 maja 2017 roku władze Szwecji zawiesiły śledztwo ws. domniemanych przestępstw popełnionych przez Assange'a i wycofały nakaz aresztowania go.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA