fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja zakłóca nawigację satelitarną w Finlandii?

Fotolia.com
Szef fińskiego MSZ, Timo Soini, zobowiązał się do przygotowania raportu w związku z obawami, iż Rosja mogła blokować systemy nawigacji satelitarnej. To pokłosie informacji mówiącej o "niestabilnych sygnałach" GPS w Laponii - informuje yle.fi.

Były premier, stojący obecnie na czele komitetu spraw zagranicznych, Matti Vanhanen, wezwał do przeprowadzenia śledztwa dotyczącego podejrzeń, że Rosja mogła blokować urządzenia GPS w Finlandii w czasie ćwiczeń NATO pod koniec października.

Fińska Agencja Żeglugi Powietrznej we wtorek ostrzegała, że sygnał GPS w północnej Finlandii jest niestabilny.

Vanhanen porównał zakłócanie systemów GPS do naruszenia przestrzeni powietrznej i wezwał do śledztwa ws. doniesień.

- Finlandia przyjęła jasne stanowisko dotyczące naruszania przestrzeni powietrznej. Moim zdaniem to (blokowanie GPS) jest podobna sprawa biorąc pod uwagę bezpieczeństwo lotów. Jest bardzo ważne, aby dotrzeć do źródła tej sprawy i zareagować na nią - powiedział Vanhanen.

Były premier zaznaczył, że nie ma żadnych przesłanek, by wskazywać kto mógłby stać za zakłócaniem sygnału GPS. Jednak - jak pisze yle.fi - Norwegowie podejrzewali Rosję w podobnej sytuacji, gdy do zakłóceń urządzeń GPS doszło w Norwegii.

Timo Soini został powiedział, że przygotuje w tej sprawie raport dla komisji spraw zagranicznych.

Tymczasem przewodniczący komisji obrony, Ilkka Kanerva, zwrócił uwagę, że doniesienia o blokowaniu urządzeń GPS oznaczają poważne zagrożenie dla samolotów.

- Poruszamy się po niebezpiecznym gruncie, na pograniczu działalności wojskowej i cywilnej. To oznacza, że przewoźnicy mogą znaleźć się w całkowicie nieprzewidywalnej i nawet katastrofalnej sytuacji - stwierdził.

- Jako Finlandia musimy zmierzać do zapewnienia, by takie sytuacje nie były możliwe w naszej przestrzeni powietrznej - dodał.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA