fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Baszar el-Asad pojedzie do Kim Dzong Una?

AFP
Syryjski prezydent Baszar el-Asad zamierza odwiedzić Kim Dzong Una w Pjongjangu - informują północnokoreańskie media. Gdyby do tego doszło byłoby to pierwsze spotkanie obecnego przywódcy Korei Północnej w stolicy swojego kraju z głową innego państwa.

Z informacji mediów Korei Północnej nie wynika, kiedy Asad miałby odwiedzić Pjongjang.

Północnokoreańskie media państwowe cytują jedynie wypowiedź Asada, który miał powiedzieć: "Zamierzam odwiedzić Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną i spotkać się z Jego Ekscelencją Kim Dzong Unem".

Gdyby do spotkania prezydenta Syrii i przywódcy Korei Północnej doszło, byłby to kolejny przejaw nagłej ofensywy dyplomatycznej odizolowanego od świata Pjongjangu. 27 kwietnia Kim Dzong Un spotkał się w strefie zdemilitaryzowanej między Koreami z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem, a 12 czerwca ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Niedawno w Pjongjangu z Kim Dzong Unem spotkał się też szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Asad miał wyrazić wolę przyjazdu do Korei Północnej przyjmując listy uwierzytelniające nowego ambasadora Korei Płn. w Syrii, Mun Jong Nama. Asad miał w czasie tej uroczystości chwalić Kim Dzong Una jako "polityka dużego kalibru" oraz "mądrego przywódcę".

- Jestem pewien, że odniesie ostatecznie zwycięstwo i doprowadzi do zjednoczenia Korei - miał powiedzieć prezydent Syrii.

Asad miał zadeklarować również pełne poparcie syryjskiego rządu dla "polityki prowadzonej przez przywódców KRLD".

Podejrzewa się, że Korea Północna i Syria ściśle współpracują przy pracach nad bronią chemiczną i innego rodzaju broniami masowego zniszczenia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA