fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zupełnie nowy Putin ze starymi problemami

AFP
Kreml zapowiada, że w swej nowej kadencji prezydent skupi się na problemach wewnętrznych. Kraj czeka również wymiana rządu.

– Ludzie wiedzą, że jeśli Putin mówi, że wie dokąd i jak iść, to nie rzuca słów na wiatr – zapewnił rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow, tłumacząc, że obecnie polityka zagraniczna „nie jest jego priorytetem”.

– Putin nie może zrezygnować z konfrontacji z otaczającym światem, gdyż wtedy przestałby być sobą i straciłby poparcie zwolenników. To jest dokładnie ta sytuacja, (…) gdy przywódca państwa zmuszony jest postępować tak, jak domaga się jego elektorat – uważa jednak ukraiński publicysta Ilia Fiedosiejew. Mimo kremlowskich zapowiedzi, w Kijowie uważają, że Putin jest skazany na prowadzenie imperialnej strategii: „Otrzymał ogólnonarodowe wsparcie swojej agresywnej polityki zagranicznej, ale tym samym odcięto mu możliwość wycofania się”. W tej sytuacji możliwość wybuchu otwartego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego „staje się znacznie bardziej prawdopodobna”.

– Nowy Putin to będzie symbioza – Putina, którego już znamy, z Putinem, który rozumie czego potrzebujemy w przyszłości – przekonywał niezrażony Pieskow.

„Naród gotów jest wiele wybaczyć »naczalstwu«, jeśli ono z kolei zapewnia znośne warunki życia. (…) Do takich nastrojów odwołuje się właśnie prezydent wybrany na nową kadencję: życie oczywiście trochę się polepszy, nie traćcie nadziei, ale też nie oczekujcie szybkich zmian” – napisał z kolei w Facebooku socjolog Igor Klamkin.

Jednak ekonomiści wskazują, że rosyjska gospodarka ruszy z miejsca tylko w przypadku radykalnych zmian. – W przeciwnym wypadku przed nami kolejna „epoka zastoju” (czasy rządów starzejącego się Leonida Breżniewa – red.) – uważa jeden z nich. Większość ekspertów sądzi, że – by dokonać zmian – Putin musi usunąć obecnego premiera. – Z powodu swoich – w tym również liberalnych – poglądów gabinet Dmitrija Miedwiediewa nie jest w stanie zapewnić wzrostu gospodarki. Realne dochody spadają, a kraj biednieje zupełnie nie zważając na rekordowo niską inflację i inne ekonomiczne osiągnięcia – sądzi publicystka Tatiana Smagina.

– Prezydent planuje sformowanie nowej ekipy rządowej i w administracji prezydenta – powiedział jego rzecznik. Od czasu, gdy rok temu Aleksiej Nawalnyj ujawnił nielegalny majątek obecnego premiera, w Rosji wszyscy żyją w przekonaniu, że dni Miedwiediewa – mimo jego wierności prezydentowi – są policzone. Nikt jednak nie jest w stanie wskazać ewentualnego następcy. Część uważa, że to mógłby być były minister finansów, obecnie doradca Kremla i gospodarczy krytyk premiera Aleksiej Kudrin. Ale Putin odnosi się do niego niechętnie z powodu jego niezależności. W 2011 roku Kudrin demonstracyjnie podał się do dymisji, protestując przeciw zwiększaniu wydatków zbrojeniowych. Obecnie ekonomista przedstawił program reform, w którym znów najważniejsze jest zmniejszenie wydatków na armię i administrację państwową. Dlatego Kreml szuka innych, a wśród rozważanych kandydatur jest zarówno obecny mer Moskwy Siergiej Sobianin, jak i młody 35-letni minister gospodarki Maksim Orieszkin.

Możliwe, że natknąwszy się na ogromny opór establishmentu wojskowego i administracji Putin „będzie robił w gospodarce tylko to, co umożliwi zachowanie społecznej stabilności. Ale i tak nie uda się uniknąć zwiększenia podatków i podwyższenia wieku emerytalnego”.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA