fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Stowarzyszenie Normalne Państwo w walce z korupcją

AdobeStock
W latach 2003-2013, stowarzyszenie Normalne Państwo organizowało kampanie antykorupcyjne pod hasłem „Nie daję, nie biorę łapówek”. 23 lutego każdego roku organizowany jest natomiast Dzień Bez Łapówki.

Korupcja oraz społeczna akceptacja dla niej we współczesnej Polsce jest mniejszym problemem, niż na początku wieku. Według organizacji Transparency International, która co roku bada korupcje na świecie, nikt nie zrobił takiego postępu w jej ograniczaniu jak Polska.

Ranking pokazuje, że sytuacja dotycząca korupcji jest w Polsce lepsza niż w krajach takich jak Czechy, Węgry, Włochy czy Hiszpania. Jednocześnie coraz częściej afery korupcyjne wychodzą na światło dzienne, są wyjaśniane i osądzane. Pomimo tego, pojawiają się jednak ryzyka wzrostu korupcji nowego rodzaju. Chodzi tu między innymi o tzw. korupcję polityczną w sądownictwie, mediach publicznych, działaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz procesie stanowienia prawa wyborczego.

W ostatnim półroczu uchwalono trzy ustawy, które mają lub będą miały kluczowe znaczenie dla ustroju sądownictwa w Polsce. Mają one także wpływ na niezawisłość sędziów i niezależność sądownictwa. Stowarzyszenie Normalne Państwo wyraziło zaniepokojenie stanem naszego państwa oraz poszanowania praw i wolności obywatelskich. 

W oświadczeniu stowarzyszenie przedstawiło omówienie najbardziej niepokojących konsekwencji, jakie nieść może ze sobą uchwalenie nowych „ustaw sądowych”. Stowarzyszenie wyraziło zaniepokojenie ustawą o ustroju sądów powszechnych, ustawą o sądzie najwyższym, ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa, mediami publicznymi, społeczeństwem obywatelskim czy ordynacją wyborczą.

Stowarzyszenie Normalne Państwo zrzesza ludzi, którzy mają różne poglądy polityczne, ale działają na rzecz budowy Rzeczpospolitej Polskiej jako państwa przemyślanego, skutecznego i niedrogiego. Stowarzyszenie apeluje do polskich polityków i dziennikarzy, którzy kształtują polską debatę polityczną, aby szukali tego, co łączy Polaków i służy rozwojowi gospodarczemu, kulturowemu i społecznemu Polski, przy równoczesnym ograniczaniu ryzyka występowania zjawisk korupcyjnych.

Więcej dowiedzieć się można na stronie www.normalnepanstwo.pl

Źródło: Stowarzyszenie Normalne Państwo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA