– To wpisanie m.in. do kodeksu karnego i do innych ustaw definicji o przemocy ekonomicznej. Przemoc ekonomiczna to np. uniemożliwienie pójścia do pracy, wyliczanie pieniędzy, poniżanie. Często przemoc ekonomiczna łączy się z przemocą fizyczną i psychiczną. Ustawa obejmuje też kwestie alimentacyjne i waloryzacji kwot – powiedziała Rosa.

Jak podkreśliła posłanka, Polska zobowiązała się do wpisania do prawodawstwa definicji przemocy ekonomicznej przyjmując konwencję antyprzemocową. – Ta ustawa nie jest kontrowersyjna. Nie dotyka kwestii światopoglądowych. Pokazuje, że przemoc ma różne oblicza i że trzeba z nimi walczyć – mówiła posłanka.

W trakcie rozmowy Rosa mówiła też o projekcie komitetu „Ratujmy Kobiety” dotyczącego aborcji, który w głosowaniu został odrzucony w I czytaniu. Nowoczesna zapowiedziała później, że wraz z innymi partiami opozycyjnymi złożą ten projekt ponownie – jako projekt poselski. – My już złożyliśmy własny projekt ustawy. Pod projektem „Ratujmy Kobiety” jest już 15 podpisów, w tym polityków Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów i jeden podpis posłanki PSL, Urszuli Pasławskiej. Ten projekt zostanie złożony – zapowiedziała.