Polityka

Borowski: Duda może rozwiązać Sejm. Karczewski: Niepoważne

Senator Marek Borowski
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prezydent Andrzej Duda może skrócić kadencję parlamentu i ogłosić przedterminowe wybory, jeśli do 29 stycznia nie otrzyma do podpisu projektu ustawy budżetowej - zwrócił uwagę były marszałek Sejmu Marek Borowski. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, nazwał takie spekulacje "niepoważnymi".

Borowski zwrócił uwagę, że "PiS przesunął ostateczne uchwalenie budżetu na 24 stycznia. Jeśli (marszałek Sejmu, Marek) Kuchciński prześle Prezydentowi budżet 30 stycznia - (Andrzej) Duda może rozwiązać Sejm".

Były marszałek, obecnie senator niezrzeszony, powołał się w swoim wpisie na Twitterze na artykuł 225 Konstytucji RP. "Jeżeli w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej do podpisu, Prezydent Rzeczypospolitej może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu" - głosi przepis. Borowski zwraca uwagę, że termin ten mija 29 stycznia, gdyż projekt wpłynął do Sejmu 29 września (druk nr 1876).

"Przyspieszone wybory muszą się odbyć do 45 dni, a zgłoszenie list do 20 dni" - zwraca uwagę senator, ostrzegając opozycję: "Nie możecie dać się zaskoczyć! Jest jeszcze czas, aby się przygotować". Zadaje też pytanie Prawu i Sprawiedliwości, czy zamierza "nagle przyspieszyć wybory".

Trzecie czytanie projektu budżetu w Sejmie ma nastąpić 11 stycznia. Senat swoje poprawki musiałby przegłosować do 23 stycznia, a izba niższa rozpatrzyłaby je na posiedzeniu w dniach 25–26 stycznia.

Odnosząc się do słów Marka Borowskiego, marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił, że izba wyższa "sprosta zadaniu" a dyskusja o możliwym rozwiązaniu parlamentu jest "niepoważna". "Dobra Zmiana jest odporna na tego typu insynuacje i nic nie zagrozi zmianom na jakie Polska czekała od lat!" - zapowiedział na Twitterze.

Marek Borowski w czwartkowy poranek będzie gościem Zuzanny Dąbrowskiej w programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL