fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kim Dzong Un łagodnieje w nowym roku?

AFP
Szary garnitur i krawat oraz nowa fryzura przywódcy Korei Północnej w czasie noworocznego wystąpienia mogą świadczyć o tym, że w nowym roku postanowił on postawić na łagodniejszy i bardziej spokojny wizerunek - ocenia południowokoreański Instytut Pojednania Narodowego.

Poza porzuceniem noszonych zazwyczaj czarnych garniturów lub mundurów, Kim Dzong Un podczas noworocznego wystąpienia miał na sobie również okulary w czarnych oprawkach oraz zaczesane do tyłu włosy. Przywódca Korei Północnej mówił także płynnie i rzadko zerkał na przygotowaną kartkę z tekstem, gdy wyraził gotowość wznowienia dialogu z Seulem i wezwał do obniżenia napięcia militarnego.

Jak informuje południowokoreański Instytut Pojednania Narodowego, Korea Północna zadała sobie dużo trudu, aby dokonać zmian w kwestii wizerunku Kim Dzong Una. "Zmiana z wcześniejszego czarnego, maoistowskiego stroju na rzecz łagodniejszego, szarego garnituru w zachodnim stylu miała na celu podkreślenie pokojowości, którą Kim podkreślał w trakcie swojego wystąpienia" - podkreślił instytut w swojej analizie.

Jak stwierdzono, styl północnokoreańskiego przywódcy "przedstawiał spokojny stan umysłu”.

Takie samo zdanie ma na ten temat także Kim Gun-hee, doradczyni do spraw wizerunku. Uważa ona, że szary garnitur został wybrany, aby odwrócić uwagę od negatywnego wizerunku, jaki wywołał postęp w północnokoreańskim programie rakietowym oraz atomowym. - Kiedy doradzamy klientom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz otoczonym przez niekorzystne plotki, mówimy im, by nosili białe lub szare ubrania - zaznacza.

W opinii analityków, których przytacza agencja Reutera, wystąpienie noworoczne północnokoreańskiego przywódcy, było pełne pewności siebie.

Źródło: Reuters, tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA