Polityka

Ivanka Trump przyjeżdża - żebracy znikają z ulic

AFP
Władze miasta Hajdarabad w Indiach usuwają z ulic żebraków w przededniu wizyty córki prezydenta USA Ivanki Trump, która weźmie udział w organizowanej w Hajdarabadzie międzynarodowej konferencji - informuje AP.

W ciągu minionego tygodnia ponad 200 żebraków zostało przeniesionych do specjalnych schronisk utworzonych w dwóch miejskich więzieniach. Władze surowo egzekwują zakaz żebrania obowiązujący na ulicach miasta i w innych miejscach publicznych.

W efekcie - jak pisze AP - tysiące żebraków nagle zniknęły z ulic.

Ivanka Trump ma wziąć udział w konferencji Global Entrepreneurship Summit, w której weźmie też udział premier Indii Narendra Modi. To właśnie szczyt, na który przyjeżdża córka prezydenta USA miał spowodować wypowiedzenie przez miasto wojny żebrakom.

Formalnie za żebranie w miejscach publicznych w Indiach grozi do 10 lat więzienia, ale prawo to jest rzadko przestrzegane. Teraz jednak przedstawiciel policji w Hajdarabadzie zapowiada, że w ciągu miesiąca ulice miasta będą wolne od żebraków.

Żebracy są zbierani z ulic i trafiają do schronisk przy więzieniach. Tam oferowane im są czyste ubrania, łóżko i możliwość wzięcia prysznica. Jednocześnie policja zdejmuje ich odciski palców i ostrzega, że jeśli złapie kogoś po raz kolejny - osobie takiej będzie grozić więzienie.

AP przypomina, że spośród 1,3 mld mieszkańców Indii 20 proc. żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Żebranie jest dla wielu jedynym sposobem na przeżycie. Według obrońców praw człowieka w Hajdarabadzie jest ok. 13 tys. żebraków.

Szczyt, w którym weźmie udział Ivanka Trump, odbędzie się w dniach 28-30 listopada.

Źródło: CBS News

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL