fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Włochy: Poseł zapłaci 50 tys. euro za rasizm

By Provincia di Modena (http://www.provincia.modena.it/) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
50 tys. euro tytułem zadośćuczynienia ma zapłacić byłej minister ds. integracji Cecile Kyenge za rasistowskie uwagi pod jej adresem Mario Borghezio, parlamentarzysta Ligi Północnej. Na posła nałożono też grzywnę w wysokości 1000 euro.

Sprawa dotyczy wypowiedzi Broghezio z 2013 roku. W audycji radiowej poseł, mówiąc o urodzonej w Kongo Kyenge, że "Afrykanie są Afrykanami i mają zupełnie inne pochodzenie etniczne (niż Włosi - red.)".

Następnie zarzucił minister, która już we Włoszech zdobyła wykształcenie (Kyenge jest okulistką), że ta "zabrała pracę lekarzowi-Włochowi".

W innej wypowiedzi na temat Kyenge poseł stwierdził, że "chce ona wprowadzić swoje plemienne tradycje" we Włoszech.

Sąd uznał wypowiedź za rasistowską i ukarał posła grzywną oraz przyznał zadośćuczynienie byłej minister. Broghezio po zapadnięciu wyroku oświadczył, że aby wykonać wyrok będzie musiał sprzedać swój dom, ponieważ nie dysponuje zasądzoną na rzecz Kyenge kwotą.

Broghezio w przeszłości został zawieszony przez własną partię w związku z wygłaszanymi przez siebie pochwałami na temat niektórych punktów manifestu Andersa Breivika, masowego mordercy z Norwegii.

Musiał też zapłacić grzywnę za użycie siły wobec 12-latka pochodzącego z Maroka.

Źródło: thelocal.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA