fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż IPSOS: Andrzej Duda wygrałby ponownie wybory prezydenckie

Prezydent Andrzej Duda
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w grudniu, wygrałby je Andrzej Duda. Pokonałby Donalda Tuska i pięciu innych rywali - wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press.

W pierwszej, sondażowej turze Andrzej Duda otrzymałby poparcie 36 proc. ankietowanych. To dwa razy więcej niż zajmujący drugie miejsce Donald Tusk (18 proc.).

Na najniższym stopniu podium uplasowali się obecny prezydent Słupska Robert Biedroń i lider Kukiz'15 - Paweł Kukiz,  na których oddałoby głos po 8 proc. ankietowanych. Kolejne, czwarte miejsce zajął szef .Nowoczesnej Ryszard Petru, głosowałoby na niego 5 proc. pytanych.

Kolejne miejsca zajęli, z 1-procentowym poparciem, Adrian Zandberg z Partii Razem, Jarosław Kaczyński oraz Grzegorz Schetyna.

4 proc. ankietowanych odpowiedziało: ktoś inny, 11 proc. - nikt z wymienionych, 5 procent - nie wie, na kogo oddałoby głos.

Jak wynika z sondażu, Andrzej Duda pokonałby Donalda Tuska we wszystkich kategoriach ankietowanych przez IPSOS. Największą przewagę obecny prezydent zyskał na wsiach (50 do 16 proc.), a najmniejsza różnica między tymi kandydatami występuje w dużych miastach - tam przewaga wynosi 26-22 proc.

Również w drugiej turze Andrzej Duda pokonałby byłego szefa PO stosunkiem głosów 38 do 34 proc.

Aż 86 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich oddałoby głos na Andrzeja Dudę. Na prezesa PiS oddało głos zaledwie 11 osób z 1003 ankietowanych.

Wyborcy Platformy Obywatelskiej natomiast rozłożyli swoje głosy: 54 proc. z nich zagłosowałoby na Tuska, 9 proc. na Biedronia, 4 proc. - na Schetynę, Petru lub Dudę.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-21 grudnia na reprezentatywnej, 1003-osobowej grupie metodą wywiadu telefonicznego CATI.

Szczegółowe omówienie sondażu IPSOS na OKO.press.

Źródło: OKO.Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA