fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Portugalia: Rzym chroni rosyjskiego szpiega

123RF
Portugalska administracja oskarża włoski wymiar sprawiedliwości o utrudnianie śledztwa przeciwko rosyjskiemu szpiegowi Siergiejowi Pozdniakowowi.

Media w Lizbonie opisują sprawę szpiega, który miał kupować tajne informacje dotyczące NATO i Unii Europejskiej od pracownika portugalskiego kontrwywiadu.

Po dwóch latach poszukiwań portugalskie służby specjalne ustaliły, że to jeden z ich agentów, Federico Carvalho, sprzedawał Rosji tajne dokumenty.

Carvalho został sfotografowany w Słowenii podczas spotkania z Pozdniakowem. Portugalia rozpoczęła wtedy akcję, dzięki której w maju w Rzymie włoska policja aresztowała obu mężczyzn. Złapano ich, kiedy pracownik portugalskiego kontrwywiadu przekazywał Rosjaninowi tajne dokumenty dotyczące m. in. NATO. Aresztowanie miało miejsce na krótko przez lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

Po dwóch miesiącach Pozdniakow został zwolniony z włoskiego więzienia. Rzymski Sąd Apelacyjny odmówił jego ekstradycji do Portugalii i nie wydał zgody na przesłuchanie go przez portugalską policję.

Portugalia do tej pory nie otrzymała z Rzymu kopii dokumentów, jakie Carvalho przekazał Rosjaninowi.

Portugalska prasa sugeruje, że pobłażliwość wobec rosyjskiego szpiega jest elementem polityki Włoch wobec Rosji.

 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA