Nocne obrady Sejmu bada inspekcja pracy

W Kancelarii Sejmu ruszyła 23 lutego kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Inspektorzy badają, czy w Sejmie nie były łamane prawa pracowników podczas nocnych obrad.

Publikacja: 24.02.2016 11:14

Nocne obrady Sejmu bada inspekcja pracy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Kontrolę prowadzi Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie. – Kontrola dotyczy czasu pracy pracowników zatrudnionych w Sejmie – potwierdza Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy warszawskiego inspektoratu.

W lutym Państwową Inspekcję Pracy starał się zainteresować poseł PO Krzysztof Brejza. Skierował do marszałka Marka Kuchcińskiego z PiS list w sprawie nadgodzin, które pracownicy niższej izby parlamentu wypracowują w trakcie nocnych posiedzeń.

Poseł zauważył, że pod koniec stycznia głosowania zostały przeniesione z popołudnia na noc tylko dlatego, że wieczorem odbywała się gala „Gazety Polskiej” z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej Sejm również wielokrotnie pracował nocą, m.in. przyjmując zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Posłów nie obejmuje kodeks pracy. Według Brejzy, nocne posiedzenie Sejmu wymaga jednak także dodatkowej pracy około trzystu osób. Mają one normowany czas pracy i obowiązki rodzinne. Powinny więc dostać pieniądze za nadgodziny.

Maria Kacprzak-Rawa mówi „Rzeczpospolitej”, że do inspekcji nie dotarło pismo posła Brejzy. – Z mediów wiadomo było, że prace trwają po godzinach i być może nie jest dotrzymywany 11-godzinny czas odpoczynku. Dlatego kierownictwo zdecydowało o kontroli – wyjaśnia.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.