fbTrack

Polityka

Fałszerstwa wyborcze w Macedonii

Premier Macedonii Nikola Gruewski
Wikimedia Commons/ lic. Attribution 2.0 Generic
Specjalna Prokuratura Macedonii oskarżyła byłego ministra spraw wewnętrznych i ministra transportu, a także sekretarza generalnego rządzącej partii o zorganizowanie oszustwa wyborczego w 2013 roku.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że premier Nikola Gruewski, minister finansów Zoran Stawreski oraz była minister spraw wewnętrznych Gordana Jankuloska - staną jako pierwsi przed sejmową komisją śledczą. Dodatkowo, opozycja zapisała na listę świadków: byłego szefa policji Saso Mijalkowicza, byłego ministra transportu Mile Janakiewskiego, a także szefa gabinetu premiera Martina Protugjera.

Co ciekawe, Jankuloska, Janakieski i sekretarz generalny Kiril Bozinovski uczestniczyli w negocjacjach z udziałem UE, między obozem rządzącym a opozycją. Jednym z wynegocjowany punktów było porozumienie w sprawie powołania Katicy Janevy na stanowisko szefowej prokuratury specjalnej. Jej zadaniem ma być właśnie wyjaśnienie afer, które w ostatnim czasie wstrząsnęły Macedonią.

Warto zauważyć, że to m.in. Janeva poinformowała o stawianych zarzutach na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest także oskarżony. Prokuratura zarzuca mu próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew również opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie. Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób.

Z kole Nikola Gruewski przy wsparciu prorządowych mediów, oskarżał w grudniu opozycję o przygotowania do sfałszowania planowanych na kwiecień przedterminowych wyborów.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL