fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Turystyka

Polak na stoku – jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Materiał Partnera
Wyjazdy na narty i snowboard w ciągu ostatnich lat przestały być luksusem zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych Polaków. Język polski coraz częściej rozbrzmiewa na najbardziej znanych europejskich stokach, wzrasta też popularność naszych rodzimych kurortów.

CBOS w raporcie „Aktywność fizyczna Polaków” z 2013 roku donosi, że już 30% Polaków potrafi jeździć na nartach. Mało kto korzysta jednak z tych umiejętności regularnie. W ciągu roku przed badaniem zaledwie 11% ankietowanych uprawiało sporty zimowe (w tym też snowboard i jazdę na łyżwach), a pośród wielbicieli tego rodzaju aktywności 82% zaznacza, że zajmuje się nimi sporadycznie – wynik w dużej mierze podyktowany jest tym, że sezon trwa tylko kilka miesięcy. W związku z tym, że wyjazd na narty możliwy jest tylko w pewnym okresie w roku, warto go starannie zaplanować: uważnie wybierać cel podróży, by spędzić naprawdę niezwykłe chwile, ale także zadbać o odpowiednie przygotowanie, które pomoże uniknąć wypadków.

Dokąd na narty?

Z raportu przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia „Destynacje zimowe Polaków 2011” wynika, że Polacy najczęściej (88%) decydowali się na wyjazd w polskie góry. Prym pośród wybieranych przez nich miejscowości wiodło Zakopane. Wyjazdy zagraniczne zazwyczaj organizowano do Austrii, Włoch, Słowacji oraz Czech. Te pierwsze kraje kuszą infrastrukturą oraz gwarancją śniegu, nasi południowi sąsiedzi zaś – cenami. Dane te potwierdza Instytut Turystyki, wskazujący Austrię i Włochy jako najpopularniejsze cele dla polskich narciarzy. Nowsze statystyki przedstawiane przez biura podróży wskazują, że liczba turystów decydujących się na wyjazdy na narty za granicę zwiększa się, wciąż jednak najczęściej wybierają te same kraje. Austria i Włochy królują więc tu nieprzerwanie od lat.

Co ciekawe, sondaż przeprowadzony przez organizatora wyjazdów na narty, Snowtrex.pl, wskazuje, że najlepsze stoki narciarskie znajdują się we… Francji. W badaniu wzięło udział ponad czterdzieści tysięcy wielbicieli narciarstwa z ośmiu krajów, którzy najwyższe oceny przyznali francuskim La Plagne i Les 3 Vallées. Austriackie Sölden zdobyło dopiero trzecie miejsce. Wyniki głosowania polskich narciarzy przedstawiają się jednak trochę odmiennie. Polacy złoto przyznają austriackiemu Zillertal, srebro Les 3 Vallées, a brąz – SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, również leżącemu w Austrii.

Zwycięska trójka

Wszystkie trzy faworyzowane przez Polaków ośrodki oferują setki kilometrów tras, przepiękne alpejskie widoki, nowoczesne wyciągi i rozbudowaną bazę turystyczną. Zillertal to dolina położona w Austrii, w samym sercu Tyrolu, blisko granicy Włoch. Znajdują się tutaj liczne ośrodki narciarskie, a cały region nastawiony jest gospodarczo przede wszystkim na turystykę, co zapewnia doskonałą infrastrukturę dla przyjezdnych. Karnet Zillertaler Superskipass umożliwia dostęp do setek kilometrów tras m.in. w Zillertal Arena, Spieljoch, Hochfügen, Penken. Francuskie Les 3 Vallées to kraina trzech dolin – Meribel, Belleville, Courchevel – oferująca gwarancję śniegu, długie trasy i urozmaicone krajobrazy Alp. SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental to z kolei największy austriacki połączony teren narciarski, oferujący warunki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, snowparki oraz tereny do freeride’u, freestylu i narciarstwa biegowego.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli wybraliśmy już ośrodek, do którego wyjedziemy, warto postarać się, aby wyprawa minęła bez przykrych wypadków. W roku 2013 na polskich stokach ponad trzy tysiące razy konieczna była interwencja ratowników. W 2014 wystarczył tydzień ferii, aby ratownicy TOPR blisko trzysta razy udzielali pomocy narciarzom. Polscy wielbiciele narciarstwa ulegają wypadkom najczęściej z powodu zbytniej brawury, przeceniania własnych zdolności oraz nieprzygotowania do sezonu pod względem kondycyjnym. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ortopeda traumatolog zaznacza, że narciarze często sądzą, że jeśli przed rokiem nauczyli się jeździć na nartach, są już gotowi na nowy sezon. W rzeczywistości jednak wyprawę w góry powinna poprzedzić seria ćwiczeń, mająca pobudzić mięśnie używane do zjazdów oraz zabezpieczyć przed urazami. Minimalizuje to ryzyko spowodowania wypadku na stoku. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednie wyposażenie. W artykule dostępnym na blog.snowtrex.pl dotyczącym sprzętu można znaleźć informację, że kaski nosi już około 85% narciarzy, a producenci prześcigają się w wymyślaniu wyposażenia, które nie tylko pomoże uchronić sportowca przed obrażeniami, ale będzie też modne i wygodne. Nowoczesne kaski mogą powracać do dawnego kształtu po uderzeniu, te wyposażone w sensor informować o konieczności wymiany albo posiadać kod, który po zeskanowaniu udostępnia informacje o właścicielu w przypadku udzielania mu pomocy. Zaopatrzyć można się też w okulary narciarskie z maseczkami ochronnymi i poduszeczkami amortyzującymi oraz plecaki, pozwalające na utrzymanie się na powierzchni w przypadku lawiny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA