fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rząd wycofał się z jednolitego podatku

123RF
Rząd wycofał się z reformy podatków dochodowych. Przedsiębiorcy się cieszą, ale postulują zmiany – m.in. w VAT.

To już pewne. Nie będzie jednolitego podatku, czyli połączenia PIT ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego decyzja zapadła po rozpatrzeniu wszelkich „za" i „przeciw".

Na łamach „Rzeczpospolitej" wskazywaliśmy wiele problemów, jakie mogą przynieść planowane przez rząd rozwiązania – np. zniesienie stawki liniowej spowodowałoby ucieczkę firm za granicę.

– Nie będzie powrotu do koncepcji jednolitego podatku, nie prowadzimy żadnych prac w tym zakresie. Oznacza to, że podatki dochodowe rozliczamy na dotychczasowych zasadach, w tym 19-proc. podatek liniowy – mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik MF.

Część ekonomistów jest trochę zawiedziona rezygnacją z jednolitego podatku. Miał bowiem np. obniżyć nadmierny dziś klin podatkowy przy niskich dochodach, który zachęca do pracy w szarej strefie.

Jednak przedsiębiorcy cieszą się z decyzji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. I wskazują na inne konieczne zmiany w podatkach, głównie uproszczenie systemu i zlikwidowanie licznych wyjątków od reguł.

– Warto się zastanowić nad obniżką stawek dla przedsiębiorców, przy jednoczesnym uaktualnieniu katalogu ulg i zwolnień – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Prof. Adam Mariański z Uniwersytetu Łódzkiego wskazuje, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie odrębnych ustaw dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o PIT zawiera regulacje dotyczące obu tych grup, przez co jest nieczytelna. Warto też zdefiniować na nowo pojęcie kosztów uzyskania przychodów oraz samej działalności gospodarczej. Te definicje są na tyle nieprecyzyjne, że stwarzają duże pole do nadużyć oraz rozbieżnych interpretacji.

Tomasz Michalik, partner w MDDP, uważa, że najwięcej kłopotów sprawia przedsiębiorcom rozliczenie VAT, w tym dostosowanie się do licznych zmian przepisów. – Problemem jest brak stabilizacji. W 2017 r. wchodzi w życie ustawa uszczelniająca. Rząd dał przedsiębiorcom tylko dwa tygodnie na zmianę rozliczenia kwartalnego na miesięczne – mówi doradca podatkowy.

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, zwraca uwagę, że konieczne jest usprawnienie systemu kontroli. Fiskus często żąda bowiem zapłaty podatku od uczciwych firm, które same padły ofiarami oszustów – mówi Mariusz Korzeb. —acw

>B5, komentarz >A2

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA