fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rozliczenie PIT z małżonkiem pozwoli zaoszczędzić na zmianach kwoty wolnej od podatku

123RF
Nie wszyscy dobrze zarabiający stracą na zmianach kwoty wolnej. Wielu z nich opłaca się wspólne rozliczenie.

Zarabiający powyżej 127 tys. zł rocznie też skorzysta z kwoty wolnej od podatku, pod warunkiem, że rozliczy się wspólnie z małżonkiem, który nie ma dochodów. Zdaniem ekspertów zmiany w kwocie wolnej od podatku mogą więc spowodować, że wspólny PIT stanie się bardziej popularny. Za 2015 r. wspólnie rozliczyło się 9,3 mln osób.

– Co do zasady zmiany oznaczają podwyżkę podatku dla osób, których roczne dochody przekraczają 85,5 tys. zł. W tej sytuacji coraz bardziej opłacalne staje się rozliczenie wspólnie z małżonkiem, szczególnie gdy występują dysproporcje w ich dochodach. Wówczas w wielu przypadkach pozwoli to uniknąć podwyżki – przyznaje Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Taka możliwość nie dotyczy jednak tych, których dochody przekroczą 254 tys. zł.

ZOBACZ: Porównanie 2016 i 2017 - przykłady wyliczeń autorstwa kancelarii MDDP (w wyliczeniach uwzględniona została podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z 2016 r.), pdf 33 KB

Dochód dzielony na pół

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT przy wspólnym rozliczeniu podatek oblicza się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów małżonków.

W praktyce może to być korzystne dla osób, które zarabiają ponad 127 tys. zł rocznie i przy samodzielnym rozliczeniu nie będą miały w ogóle kwoty wolnej. Jeśli ich małżonek nie ma dochodów lub ma dużo niższe, nie stracą na zmianie przepisów.

Przykład? Pan X uzyskał roczny dochód 140 tys. zł. Jego żona w ogóle nie zarabia. Jeśli pan X rozliczy się sam, nie skorzysta z kwoty wolnej. Zapłaci blisko 33 tys. zł podatku. Przy wspólnym zeznaniu małżonkowie obliczą podatek od połowy łącznych dochodów, czyli od 70 tys. zł. Będzie im przysługiwać podwójna kwota wolna, czyli 2 x 3091 zł. Podatek wyniesie ok. 24 tys. zł. Zyskają więc ok. 9 tys. zł.

Rozliczenie z małżonkiem może być też korzystne przy niższych zarobkach, np. studentów lub osób, których tylko niektóre dochody są opodatkowane według skali. Jeśli bowiem pani Y zarabia 12 tys. zł rocznie, to przysługująca jej kwota wolna wynosi 3091 zł. Zapłaci ok. 1,6 tys. podatku. Jej mąż nie osiągnął żadnych dochodów. Wspólne rozliczenie powoduje, że podatek oblicza się w podwójnej wartości od połowy ich wspólnego dochodu, czyli od kwoty 6 tys. zł. To mniej niż kwota wolna wynosząca 6,6 tys. zł, więc nie zapłacą w ogóle podatku. Zyskają ok. 1,6 tys. zł.

Nie dla najbogatszych

– Najlepiej zarabiającym wspólne rozliczenie nie przyniesie korzyści – mówi adwokat Marcin Malinowski.

Zarabiający rocznie 300 tys. zł, nawet gdy rozliczy się z niepracującą żoną, podatek obliczy także bez kwoty wolnej – w podwójnej wysokości od 150 tys. zł.

W 2017 r. kwota wolna, od której nie płaci się podatku, będzie zróżnicowana w zależności od dochodów danej osoby. Wyniesie od 6,6 tys. do 0 zł – przy dochodach ponad 127 tys. zł rocznie. Obecnie jest ona jednakowa dla wszystkich – 3091 zł. Zmian nie odczują osoby zarabiające od 11 tys. zł do 85,5 tys. zł.

Nowelizacja ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej z 29 listopada (Dz.U. 2016 poz. 1926)

Opinia dla "Rz"

Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców w MDDP

W 2017 r. przy dużych różnicach w dochodach małżonków wspólne rozliczenie będzie nadal korzystniejsze niż indywidualne, bo finalnie małżonkowie zapłacą mniej podatku.

Niemniej, kiedy dochód każdego z małżonków przekroczy 127 tys. zł rocznie, wspólne rozliczenie nie będzie miało wpływu na mniejszy wymiar podatku dla fiskusa.

Zaznaczyć należy, że przy wyższych dochodach, ze względu na brak kwoty wolnej, roczne obciążenia podatkowe w 2017 r. będą jednak wyższe niż za 2016 r. Dodać trzeba, że podatnikom pozostają do wykorzystania dotychczas obowiązujące ulgi, bo te na nowy rok nie ulegają zmianie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA