fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna na zakup laptopa dla niepełnosprawnego - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Niepełnosprawny odliczy wydatki na komputer, który jest dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i ułatwia mu wykonywanie czynności życiowych.

Skarbówka pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup laptopa, ale nie w każdym przypadku. Musi to być sprzęt „zindywidualizowany".

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, jakie warunki należy spełnić. Sprawa dotyczyła podatnika, który choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę i zaćmę. Posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydane na stałe. Porusza się o kulach oraz na wózku inwalidzkim.

Napisał, że ze względu na stan zdrowia jest wykluczony z życia społecznego. Ogromną trudność sprawia mu wykonywanie codziennych czynności, j np. zakupy, opłacanie rachunków na poczcie, czy wizyta w urzędzie. Rozwiązaniem wielu problemów byłby dla niego zakup laptopa dostosowanego do jego niepełnosprawności. Chodzi o sprzęt, który pozwala m.in. dyktować tekst i edytować go za pomocą mowy w języku polskim. Pozwoli mu to opłacać rachunki, rezerwować wizyty u lekarza, dokonywać zakupów przez internet.

Czytaj też:

Mężczyzna wystąpił o interpretację, by potwierdzić, że może skorzystać z ulgi rehalibilitacyjnej i odliczyć 4 tys. zł. Dyrektor KIS uznał, że tak. Przypomniał, że art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT pozwala odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych. Chodzi o sprzęt dostosowany do potrzeb danej osoby, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Warunkiem odliczenia jest m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że lapotop będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności wnioskodawcy, ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych. To oznacza, że podatnik skorzysta z ulgi.

– Wydatek na zakup laptopa można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT – czytamy.

Doradca podatkowy Andrzej Sadowski zwraca uwagę, że skarbówka zgadza się na ulgę, jeśli sprzęt elektroniczny jest dostosowany do potrzeb konkretnej osoby.

– Nie wystarczy zakup „zwykłego" sprzętu – mówi.

Fiskus wyjaśnił w innej interpretacji z czerwca 2017 r. (0115-KDIT2-2.4011.45. 2017.2.MM), że laptop jest dobrem powszechnego użytku, przeznaczonym dla wszystkich osób, niezależnie od stanu zdrowia. Indwidualne cechy zyskuje, gdy zostaje wyposażony np. w klawiaturę z alfabetem Braille'a czy oprogramowanie umożliwiające głosem sterowanie komputerem.

numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011. 419.2018.1.JK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA