fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przy daninie publicznej obowiązują zasady

pieniądze
Adobe Stock
Zarzut naruszenia przez ustawodawstwo podatkowe art. 64 Konstytucji RP może dotyczyć nie samej okoliczności nałożenia podatku, ale formy i sposobu nakładania powinności podatkowych.

Poglądy na temat zasadności danin publicznych czy ich ukształtowania mogą i zapewne są różnorodne. Niemniej możliwość oceny ich konstytucyjności uzasadnia chociażby wprowadzenie do Konstytucji RP art. 84, zgodnie z którym „Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie". Ponadto, wedle art. 217 Konstytucji RP „Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy".

Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny, daleko idące uprawnienia ustawodawcy do kształtowania materialnych treści prawa podatkowego są w swoisty sposób równoważone koniecznością respektowania przez ustawodawcę warunków formalnych wynikających z art. 2, art. 84, art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji RP.

Czytaj także: Stawki podatków i opłat l...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA