Szybsze rozliczenie firmy: do 20 stycznia trzeba wpłacić PIT

123RF
Przedsiębiorca, który zamiast zaliczki za grudzień chce od razu złożyć zeznania roczne, musi do 20 stycznia wpłacić także PIT.

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy liczyli, że składając PIT roczny do 20 stycznia, będą mogli poczekać z wpłatą ewentualnego podatku do końca kwietnia. We wtorek w precedensowym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wykorzystując tę opcję, podatek trzeba zapłacić wcześniej.

Zaliczkowy galimatias

Sprawa dotyczyła PIT za 2012 r. Przedsiębiorca na podatku liniowym 18 stycznia 2013 r. złożył zeznanie roczne PIT-36L, z którego wynikało ponad 86 tys. zł podatku do zapłaty. Mężczyzna nie spieszył się i dopłacił PIT dopiero 29 kwietnia. Ku jego zaskoczeniu fiskus uznał, że się spóźnił. I korzystając z procedury, ponad 2500 zł z jego wpłaty rozliczył na odsetki za zwłokę, a resztę na należność główną, tj. podatek za 2012 r.

Przedsiębiorca uważał, że nie popełnił błędu i rozliczył się w terminie. Wskazał, że zaliczki miesięczne od dochodu z prowadzonej działalności wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL