Szybsze rozliczenie firmy: do 20 stycznia trzeba wpłacić PIT

Przedsiębiorca, który zamiast zaliczki za grudzień chce od razu złożyć zeznania roczne, musi do 20 stycznia wpłacić także PIT.

Publikacja: 23.11.2016 07:17

Szybsze rozliczenie firmy: do 20 stycznia trzeba wpłacić PIT

Foto: Adobe Stock

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy liczyli, że składając PIT roczny do 20 stycznia, będą mogli poczekać z wpłatą ewentualnego podatku do końca kwietnia. We wtorek w precedensowym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wykorzystując tę opcję, podatek trzeba zapłacić wcześniej.

Zaliczkowy galimatias

Sprawa dotyczyła PIT za 2012 r. Przedsiębiorca na podatku liniowym 18 stycznia 2013 r. złożył zeznanie roczne PIT-36L, z którego wynikało ponad 86 tys. zł podatku do zapłaty. Mężczyzna nie spieszył się i dopłacił PIT dopiero 29 kwietnia. Ku jego zaskoczeniu fiskus uznał, że się spóźnił. I korzystając z procedury, ponad 2500 zł z jego wpłaty rozliczył na odsetki za zwłokę, a resztę na należność główną, tj. podatek za 2012 r.

Przedsiębiorca uważał, że nie popełnił błędu i rozliczył się w terminie. Wskazał, że zaliczki miesięczne od dochodu z prowadzonej działalności wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczki kwartalne do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka).

Począwszy od rozliczeń za 2012 r., ustawodawca zmienił zasady wpłacania zaliczek. Firmy nie muszą już płacić podwójnej zaliczki za listopad. Zaliczkę za grudzień płacą do 20 stycznia. Jednak art. 44 ust. 6 ustawy o PIT pozwala też na rezygnację z wpłaty ostatniej zaliczki za dany rok. Zgodnie z tym przepisem podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45 ustawy o PIT.

Podatnik uważał, że skoro przed 20 stycznia złożył zeznanie roczne i przed 30 kwietnia – o którym mowa jest w art. 45 ustawy o PIT – zapłacił podatek, to nie miał żadnej zaległości.

Inaczej przepis jednak czytał fiskus. Jego zdaniem podatnicy, którzy dokonali rozliczenia zgodnie art. 44 ust. 6 ustawy o PIT, tj. zrezygnowali z wpłaty ostatniej zaliczki, muszą w zamian w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego złożyć zeznanie roczne i wpłacić wynikający z niego podatek.

Podatnik nie dawał za wygraną i w skardze do sądu przekonywał, że sporny przepis ustanawia dwa terminy: do 20 stycznia dla zeznania i do 30 kwietnia do dopłaty daniny.

Wola ustawodawcy

To nie przekonało Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jego zdaniem podatnik, aby nie podlegać obowiązkowi wpłaty zaliczki za grudzień, powinien do 20 stycznia złożyć zeznanie podatkowe oraz dokonać zapłaty podatku. WSA odwołał się do uzasadnienia projektu wprowadzającego sporną zmianę. Wynika z niego, że podatnik nie musi wpłacać zaliczki za ostatni miesiąc, jeśli rozliczy dany rok podatkowy przed upływem terminu do zapłaty. Pod warunkiem jednak, że przed tą datą nie tylko dokona rozliczenia rocznego, ale i zapłaci podatek.

Z tą niekorzystną dla przedsiębiorców wykładnią zgodził się NSA. Jak podkreślał sędzia sprawozdawca Maciej Kurasz, ustawowy zapis „i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45" nie oznacza, że podatek może zostać zapłacony do 30 kwietnia. NSA również odwołał się do intencji projektodawcy.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2917/14

Opinia

Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Argumentacja sądów nie jest w pełni przekonująca. Ustawodawca wskazał, że nie trzeba wpłacać zaliczki za grudzień, gdy „przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45". Przy wykładni dokonanej przez sądy ostatni fragment przepisu „na zasadach określonych w art. 45" nie tylko okazuje się zbędny, ale wręcz wprowadza podatników w błąd. Wykładnia literalna prowadzi więc do innych wniosków niż przedstawione przez sądy. W mojej ocenie cel przepisu nie jest na tyle jasny, żeby uzasadniało to pominięcie jego brzmienia. Uzasadnienie projektu nowelizacji wprowadzającej sporną regulację również nie wydaje się dostatecznym argumentem na odejście od interpretacji literalnej. Dotyczy ono bowiem innego brzmienia przepisu – w trakcie prac w parlamencie projekt był modyfikowany.

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy liczyli, że składając PIT roczny do 20 stycznia, będą mogli poczekać z wpłatą ewentualnego podatku do końca kwietnia. We wtorek w precedensowym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wykorzystując tę opcję, podatek trzeba zapłacić wcześniej.

Zaliczkowy galimatias

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe