Ulga mieszkaniowa: małe szanse na zwolnienie z PIT

Osoby, które sprzedały nieruchomość, mają małe szanse na zwolnienie z podatku. Skarbówka rozstrzyga wątpliwości na ich niekorzyść.

Publikacja: 15.09.2015 16:01

Ulga mieszkaniowa: małe szanse na zwolnienie z PIT

Foto: 123RF

Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku, jeśli pieniądze wydamy na cele mieszkaniowe. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo z tego zwolnienia skorzystać.

– Fiskus zawsze niechętnie zgadzał się na ulgę mieszkaniową – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Ostatnio jeszcze bardziej zaostrzył stanowisko.

Surowe interpretacje

Jak wynika z bazy Ministerstwa Finansów, w ostatnich miesiącach zdecydowana większość interpretacji w tej sprawie jest niekorzystna dla podatników.

Kobieta sprzedała mieszkanie i przeznaczyła pieniądze na budowę nowego, wydzielonego w budynku biurowo-mieszkalnym. Inwestycję prowadzi razem z mężem. Twierdzi, że ma prawo do ulgi, ponieważ nowy lokal ma służyć zaspokajaniu jej potrzeb mieszkaniowych. Fiskus uznał jednak, że nie spełnia tego wymogu, ponieważ działka, na której prowadzi inwestycję, należy do męża (dostał ją w darowiźnie). Tak więc budynek też będzie jego własnością. Nie ma znaczenia, że razem mieszkają i prowadzą wspólne gospodarstwo (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-257/15/MM).

Ze zwolnienia nie skorzysta też mężczyzna, który za pieniądze ze sprzedaży udziałów w otrzymanym w spadku lokalu chce kupić szafy wnękowe do remontowanego mieszkania. Skarbówka uznała, że nie jest to wydatek na cel mieszkaniowy. Jej zdaniem zakup szaf wnękowych to wydatek na meble i wyposażenie, a nie remont. Nie pomógł argument, że szafy to trwała zabudowa mieszkania i nie można ich przenieść (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-185/15/MM).

Fiskus nie zgodził się także na ulgę dla osoby, która buduje dom i poniosła wydatki na ogrodzenie oraz kostkę brukową. Nie jest to bowiem inwestycja w budynek, tylko w zagospodarowanie terenu wokół niego. Takie wydatki nie mają charakteru mieszkalnego (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-168/15/HS).

Warunków ulgi nie spełnia też mężczyzna, który kupił lokal, mieszkał w nim przez miesiąc z żoną, a potem uznał, że go na jakiś czas wynajmie (ponieważ małżonka narzekała na uciążliwe dojazdy do pracy). Choć zapewniał, że jeszcze będzie w nim mieszkał (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-236/15/AK).

Ważny cel przepisów

– Jak widać, fiskus rozstrzyga wątpliwości na niekorzyść podatników. Na dodatek nie uwzględniając realiów rynku mieszkaniowego – mówi Artur Kowalski, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

– Przepisy mówiący o zwolnieniu z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości mają wspierać zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obywateli. Skarbówka najwyraźniej o tym zapomina – dodaje Grzegorz Gębka.

Od dochodu 19-proc. podatek

Ustawa o PIT mówi, że prawo do zwolnienia przysługuje tym, którzy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na własne potrzeby mieszkaniowe (mają na to dwa lata liczone od końca roku, w którym doszło do zbycia). Wymienia też katalog wydatków, które dają ulgę. Są tam m.in. zakup domu lub mieszkania, nabycie gruntu pod budowę, remont, adaptacja na cele mieszkalne, spłata kredytu. Zainwestować można w nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale też w innym państwie Unii Europejskiej, EOG lub w Szwajcarii. TXT - IND - 8.25 L: Co wtedy, gdy nie uda się wydać środków ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe? Od dochodu trzeba zapłacić 19-proc. podatek. Oczywiście nie dotyczy to osób, które zbyły nieruchomość taniej, niż kupiły. Nie mamy też problemu z podatkiem, jeśli pozbyliśmy się mieszkania (domu) po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym je nabyliśmy).

Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku, jeśli pieniądze wydamy na cele mieszkaniowe. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo z tego zwolnienia skorzystać.

– Fiskus zawsze niechętnie zgadzał się na ulgę mieszkaniową – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Ostatnio jeszcze bardziej zaostrzył stanowisko.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe