fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga mieszkaniowa w PIT: jak sprzedać trzy mieszkania i uniknąć podatku

Adobe Stock
Sprzedający trzy spadkowe lokale uniknie podatku, jeśli odpowiednio zaplanuje kolejne inwestycje. Stare mieszkanie może podarować dzieciom.

Ulga mieszkaniowa jest prosta tylko wówczas, gdy jedną nieruchomość zamieniamy na drugą. Przykładowo: sprzedajemy jedno mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia i kupujemy nowe. Problemy pojawiają się wtedy, gdy nieruchomości mamy więcej. Fiskus nie zgadza się co do zasady, by ulga objęła kilka mieszkań. Można jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku, jeśli wydatki będą odpowiednio przemyślane. Potwierdza to przykład podatniczki, która uzyskała korzystną dla siebie interpretację (nr 0115-KDIT2-1.4011.197.2018.1.AS).

Napisała, że nabyła spadek po matce zmarłej w sierpniu 2017 roku. W jego skład wchodzą cztery lokale. Trzy z nich zamierza szybko sprzedać. Za uzyskane pieniądze spłaci kredyt, który chce zaciągnąć na nabycie nowego lokalu. Zaznaczyła, że najpierw zaciągnie kredyt, a w następnej kolejności sprzeda trzy lokale. Spłaci go w ciągu dwóch lat. W nowym lokalu zamieszka wspólnie z mężem. Ten, w którym małżonkowie mieszkają obecnie, przekażą w darowiźnie swojej córce.

Darowizna pomaga

Kobieta chciała potwierdzić, że dochód ze sprzedaży będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Jej zdaniem, spełni ona wszystkie warunki, by skorzystać z ulgi.

Fiskus przyznał jej rację. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że jeśli kobieta nabyła nieruchomości w 2017 r., to bez podatku będzie mogła je sprzedać w 2023 r. Jeśli chce je zbyć wcześniej i uniknąć PIT, to powinna przeznaczyć przychód na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor KIS uznał, że spłata kredytu spełnia warunki korzystania z ulgi. Istotne jest, aby kredyt został zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży. Zwrócił też uwagę, że podatniczka ma dwa lata na zainwestowanie uzyskanych pieniędzy. Termin ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży.

"Ważne jest przy tym, aby w nieruchomości podatnik faktycznie realizował własne cele mieszkaniowe, a nie cudze, czyli zamieszkiwał w niej"- zaznaczył dyrektor KIS.

Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce, zwraca uwagę, że w omawianej interpretacji fiskus nie miał uwag do liczby sprzedawanych nieruchomości.

- Wydaje się więc, że nawet gdyktoś sprzeda kilka mieszkań, też może uniknąć podatku, jeśli całość zainwestuje np. w budowę jednego domu. Podatnicy powinni jednak pamiętać, że fiskus dość restrykcyjnie podchodzi do użytego w ustawie o PIT pojęcia "własne cele mieszkaniowe". Ponadto interpretacje podatkowe na ten temat są niejednolite. W niektórych fiskus zgadza się, że cele mieszkaniowe można realizować w dwóch lokalach, a w innych twierdzi, że tylko w jednym. W omawianym przypadku podatniczka najpierw zamierza podarować swoje mieszkanie córce, a następni kupić nowe, w którym sama zamieszka. Gdyby natomiast kupiła nowe mieszkanie dla dziecka, organ podatkowy prawdopodobnie zakwestionowałby takie rozwiązanie - mówi Grzegorz Grochowina.

Bez ulgi na bliźniak

Potwierdza to przykład innej podatniczki, która chciała sprzedać nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, a za uzyskane pieniądze wybudować bliźniak. Kobieta wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że uniknie podatku. Krajowa Informacja Skarbowa tylko częściowo przyznała jej rację (interpretacja nr 0115-KDIT2-3.4011.23.2018.2.JG). Dyrektor KIS napisał, że zwolniona z PIT będzie jedynie połowa środków przypadająca na lokal, w którym podatniczka sama zamieszka. Jednak drugi lokal, w którym zamieszka jej córka z rodziną, nie spełnia już kryteriów zwolnienia. To dlatego, że zakup nieruchomości dla dziecka to realizacja cudzych celów mieszkaniowych.

- Wydaje się, że brak ugruntowanego podejścia organów podatkowych w omawianej kwestii powinien skłonić podatników, aby wystąpić wcześniej o interpretację. W ten sposób unikną ryzyka, że fiskus zakwestionuje takie zwolnienie z podatku - mówi Grochowina.

Kiedy fiskus kwestionuje zwolnienie

Ustawa o PIT nie ogranicza prawa do zwolnienia z podatku w zależności od liczby posiadanych nieruchomości. Organy podatkowe podkreślają jednak, że zwolnienie odnosi się tylko i wyłącznie do tych nieruchomości, które faktycznie służą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Celem ulgi jest zapewnienie sobie dachu nad głową. Nie może to być lokata kapitału, zdobywanie źródła zarobkowania (np. dochodów z najmu) ani zapewnienie dachu nad głową osobom innym niż podatnik.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 20 października 2014 r. (I SA/Łd 908/14) wyraz „mieszkaniowe" w wyrażeniu „własne cele mieszkaniowe" należy odnosić podmiotowo do zamiaru zamieszkiwania, a nie do wydatkowania przychodu w znaczeniu jedynie przedmiotowym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA