fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Skarbówka: radca prawny może wykazać zlecenie poza firmą

Adobe Stock
Prowadzenie działalności gospodarczej nie wyklucza podpisania umowy rozliczanej w inny sposób.

Prawnik prowadzący kancelarię rozlicza się jak przedsiębiorca, sam wylicza swój dochód i płaci zaliczki na PIT. Może jednak podpisać umowę-zlecenie poza firmą. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią radca prawny prowadzący własną kancelarię. Zamierza rozpocząć współpracę z gminą. Podpisze z nią umowę-zlecenie, będzie występował jako jej pełnomocnik, przygotowywał pisma procesowe, opiniował umowy. Zakres jego obowiązków pokrywa się z usługami, które świadczy w kancelarii. Radca prawny chce jednak rozliczać przychody ze współpracy z samorządem poza firmą.

Argumentuje, że to, co będzie robił w gminie, nie jest działalnością gospodarczą. Nie może bowiem samodzielnie wyznaczać sobie miejsca ani godzin świadczenia usług. Nie wolno mu umieścić szyldu swojej kancelarii przed siedzibą zleceniodawcy. Wykonując zlecenie, będzie korzystał z jego infrastruktury. Te okoliczności przemawiają za tym, że wynagrodzenie za świadczone usługi jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, a nie z gospodarczej.

Co na to fiskus? Podkreślił, że działalność gospodarcza to inne źródło przychodów niż działalność osobista, w ramach której rozlicza się umowy-zlecenia. Przepisy ustawy o PIT nie zabraniają równoczesnego uzyskiwania przychodów z obu tych źródeł. Nie w każdej też sytuacji, w której zakres czynności wykonywanych na zleceniu jest identyczny z prowadzoną działalnością gospodarczą, przychód uzyskany ze zlecenia jest rozliczany w firmie. Każdą taką sytuację należy ocenić odrębnie.

Zdaniem skarbówki, skoro umowa-zlecenia nie zostanie zawarta w prowadzonej przez prawnika działalności gospodarczej, wynagrodzenie będzie mogło być zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Rozlicza je płatnik, czyli zleceniodawca. Potrąca zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadza ją do urzędu skarbowego. ©?

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1. 4011.236.2018.3.AP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA