fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy pożyczka między braćmi jest zwolniona z podatku

Fotolia/Robert Gardziński
Pożyczka pomiędzy braćmi, pod warunkiem jej zgłoszenia w urzędzie, jest zwolniona z podatku, nawet jeśli rachunki bankowe nie należą wyłącznie do braci.

Skoro umowa pożyczki zostanie zawarta pomiędzy rodzeństwem, bez znaczenia jest to, że obydwaj żonaci bracia pozostają we wspólności majątkowej, a pieniądze trafią ze wspólnego konta darczyńcy i jego żony na wspólne konto obdarowanego i jego żony. Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KAS).

Podatnik opisał we wniosku o jej wydanie, że zamierza pożyczyć od brata 100 tys. zł. Obydwaj mają żony, z którymi łączy ich małżeńska wspólność majątkowa.

Kwota pożyczki ma trafić ze wspólnego konta brata i jego żony na wspólne konto drugiego brata i jego żony.Pytanie dotyczyło zastosowania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) takiej umowy.

Zgodnie bowiem z ustawą o PCC zwolnione z podatku są pożyczki w formie pieniężnej udzielone na podstawie umowy zawartej między osobami należącymi do tzw. zerowej grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn. Warunkiem zwolnienia z PCC jest jednak złożenie deklaracji w sprawie PCC w terminie 14 dni od dokonania czynności i udokumentowanie otrzymania pieniędzy przez pożyczkobiorcę dowodem jej przekazania na jego rachunek w banku (lub SKOK albo przekazem pocztowym).

Dyrektor KAS potwierdził, że wspólne konto małżonków nie wyklucza zastosowania preferencji.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1. 4514.49.2017.2. MPU

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA