Podatki

PIT: kto wynajmuje dużo mieszkań, płaci podatek jak firma

Fotolia.com
Osoba, która zajmuje się najmem na szeroką skalę, nie może rozliczać się prostym ryczałtem.

Wynajmowanie ponad 20 lokali wymaga dużej aktywności i profesjonalizmu. Ich właściciel musi więc rozliczać się tak jak przedsiębiorca – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpił mężczyzna, który wybudował dom z 20 lokalami mieszkalnymi i jednym użytkowym. Wynajmuje je, ale nie założył działalności gospodarczej. Jego głównym źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne. Przychody z najmu chciałby rozliczać 8,5-proc. ryczałtem.

Fiskus się na to nie zgodził. Podkreślił, że jeśli najem spełnia przesłanki działalności gospodarczej, to powinien być rozliczany na przewidzianych dla niej zasadach, niezależnie od tego, czy podatnik ją zarejestrował. A z okoliczności tej sprawy wynika, że wynajmujący jest przedsiębiorcą. Wprawdzie liczba nieruchomości nie przesądza o kwalifikacji najmu, jednak nie można zarabiać na ponad 20 lokalach, nie zajmując się nimi w sposób zorganizowany i ciągły (co jest cechą działalności). Wymaga to bowiem szeroko zakrojonych działań, np. przy poszukiwaniu lokatorów. Najem tak dużej liczby lokali nie może być traktowany jedynie jako dodatkowe źródło zarobku.

Reasumując, właściciel nie może rozliczać się zryczałtowanym podatkiem naliczanym od przychodu. Pozostaje mu PIT płacony według skali albo liniowy.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 94.2018.2.WR

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL