fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

NSA: wynajmowanie 20 mieszkań jednemu najemcy bez prawa do ryczałtu

Adobe Stock
Osoba, która wynajmuje ponad 20 lokali, nie ma prawa do ryczałtu, nawet jeśli najemca większości z nich jest jeden.

Złe wieści dla właścicieli większej liczby nieruchomości na wynajem. Naczelny Sąd Administracyjny konsekwentnie twierdzi, że najem na szeroką skalę to działalność gospodarcza, co wyklucza opodatkowanie ryczałtem. Przy czym nie ma znaczenia, ilu jest najemców – wynika z ostatniego wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła właściciela 23 lokali – cztery były użytkowe, a pozostałe mieszkalne. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że mieszkania mają tylko pięciu najemców, bo aż 14 z nich wynajęła jedna spółka. Podatnik uważał, że zyski z najmu ma prawo opodatkować ryczałtem według 8,5-proc. stawki.

Innego zdania był jednak fiskus. W jego ocenie rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania najmu podatnika wskazują, że jest to działalność gospodarcza. A skoro są to przychody z firmy, to nie można do nich stosować 8,5-proc. ryczałtu.

Tak samo uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

Ostatecznie to, że podatnik wynajmuje mieszkania w ramach firmy, potwierdził też NSA. Nie miał wątpliwości, że przychody z najmu na szeroką skalę nie mogą być opodatkowane ryczałtem według 8,5-proc. stawki. Skala najmu, o który pyta skarżący, zdaniem NSA potwierdza, że nie może on być prowadzony inaczej niż w sposób zorganizowany i profesjonalny. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 887/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA