fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2016: twórca może w rozliczeniu rocznym wykazać wyższe koszty

Fotolia.com
Twórca może w rozliczeniu rocznym wykazać wyższe koszty, nawet jeśli pracodawca ich nie naliczył.

Informacje o uzyskanych w zeszłym roku przychodach nie są wiążące dla podatnika. Sam decyduje o tym, co wykazać w zeznaniu. Jeśli uważa, że w informacji PIT-11 albo PIT-8C są błędy, powinien rozliczyć się według własnego uznania.

Przykładowo, często pracodawca nie nalicza 50 proc. kosztów uzyskania przychodów osobom, które wykonują pracę twórczą. Tracą na tym, bo wyższe koszty to mniejszy dochód, a co za tym idzie, niższy podatek. Na szczęście fiskus zgadza się, aby twórcy sami zastosowali preferencyjne rozliczenie.

Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią inżynier zatrudniony w firmie projektowej. W ramach służbowych obowiązków projektuje instalacje elektryczne i przemysłowe, wykonując ich dokumentację. Każde z zadań jest inne i niepowtarzalne. Inżynier podkreśla, że projekty stanowią utwór, a on jest jego współtwórcą. Przenosi prawa autorskie na pracodawcę i otrzymuje za to wynagrodzenie. Prowadzona przez firmę ewidencja pozwala na określenie, ile czasu poświęca na pracę twórczą.

W związku z tym uważa, że może w rozliczeniu rocznym zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodu, mimo że pracodawca nie wykazał ich w informacji PIT-11. Fiskus się na to zgodził (interpretacja nr 2461-IBPB-2-2.4511.88.2017.1.BF).

Błędne informacje mogą się też znaleźć w PIT-8C, czyli informacji o otrzymanych przez nas w zeszłym roku różnego rodzaju świadczeniach. Często jest tak, że podmiot, który je przekazuje, woli uznać je za przychód i nie ryzykować ewentualnego sporu z fiskusem. Warto sprawdzić, czy faktycznie powinniśmy przepisywać je do zeznania rocznego.

Pamiętajmy też, że na informacjach PIT-11 i PIT-8C bazują urzędnicy, którzy wstępnie wypełniają podatnikom zeznania roczne w systemie PFR. Takie rozliczenia też trzeba zweryfikować. W razie błędu w deklaracji rocznej konieczność jej korekty oraz zapłaty zaległej daniny wraz z odsetkami za zwłokę spada bowiem na podatnika.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA