fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Najem: nie ma przychodów, ale można odliczyć koszty

Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski
Właściciel lokalu uwzględni odpisy amortyzacyjne nawet za okres przerwy w wynajmowaniu, kiedy poszukuje nowego lokatora. Fiskus się zgadza.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy wydała rozstrzygnięcie ważne dla osób, które chcą obniżyć swój podatek od najmu (ITPB1/4511-103/16/PSZ). Z najnowszej interpretacji wynika, że mogą pomniejszyć przychody o odpisy amortyzacyjne nawet w okresie, kiedy nie mają najemcy i nie uzyskują żadnych wpływów.

– To korzystna interpretacja. Dotychczas kwestia ta budziła wątpliwości – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Z pytaniem zwrócił się właściciel lokalu, który zamierza go wynajmować w ramach tzw. najmu prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Uzyskane dochody chce opodatkować na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc. Dzięki temu do kosztów uzyskania przychodów zaliczy odpisy amortyzacyjne.

Zachowanie źródła

Mężczyzna zapytał, czy odpisy te mogą stanowić koszty w miesiącach, w których nie uzyskuje żadnych przychodów z najmu. Dyrektor Izby uznał takie rozwiązanie za prawidłowe. Przypomniał, że kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie wszystkie koszty można jednak odliczyć bezpośrednio. Wydatki takie jak cena zakupu mieszkania podlegają amortyzacji. A to oznacza, że podatnik odlicza tylko określony odsetek wartości lokalu.

Jednocześnie art. 22c pkt 5 ustawy o PIT wskazuje, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku nieużywane po zawieszeniu działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestaniu działalności, w której te składniki były używane.

Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił uwagę, że przesłanką uniemożliwiającą dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jest celowa (stała lub czasowa) rezygnacja z najmu. Chodzi o sytuację, w której podatnik nie chce w danym okresie uzyskiwać przychodu z najmu. Czasowa przerwa w użytkowaniu lokalu spowodowana zakończeniem umowy najmu i poszukiwaniem nowego najemcy nie oznacza konieczności zaprzestania odpisów amortyzacyjnych.

„Skoro kosztem uzyskania przychodu mogą być wszelkie wydatki poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby przynosiło ono dochody w przyszłości, to dotyczy to także czasowego braku najemcy" – czytamy.

Warunkiem jest, by podatnik udowodnił, że czynił starania dla pozyskania najemcy, czyli nie zrezygnował z najmu. W takim przypadku odpisy amortyzacyjne w okresie, w którym lokal mieszkalny nie będzie wynajmowany, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Skala czy ryczałt

– Rozliczenie najmu na zasadach ogólnych może być bardziej atrakcyjne niż ryczałt, ale zależy to od indywidualnej sytuacji – mówi Sadowski.

Wskazał, że stawka amortyzacji najmu nowego lokalu wynosi 1,5 proc. wartości nieruchomości rocznie. Oznacza to, że osoba wynajmująca lokal o wartości przykładowo 300 tys. zł odliczy rocznie od przychodu kwotę 4,5 tys. zł (300 000 zł x 1,5 proc. = 4500 zł).

Sadowski przypomniał, że właściciel nieruchomości, który wynajmuje ją poza działalnością gospodarczą, może wybrać też ryczałt. Jego stawka wynosi 8,5 proc. od przychodu, co oznacza brak możliwości odliczenia kosztów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA