fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: datek na Kościół można odliczyć

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Podatnicy wciąż mogą korzystać z nielimitowanych odliczeń w ramach tzw. darowizn kościelnych.

Tak jak w latach ubiegłych, osoby, które zdecydowały się na wsparcie działalności charytatywno-opiekuńczej kościelnych osób prawnych, mogą liczyć na korzyści w PIT za 2015 r.

Podstawą odliczenia nie jest ustawa o PIT. Jest to osobna ulga przewidziana w ustawach regulujących stosunek państwa do poszczególnych Kościołów, m.in. katolickiego. Prawo do odliczenia przysługuje osobom, które w 2015 r. przekazały darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. Warto wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem. W przypadku Kościoła katolickiego jest to m.in. organizowanie pomocy sierotom, prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk, szpitali.

W PIT można odliczyć jeszcze jedną ulgę związaną z wiarą. Jest to tzw. ulga na darowizny kultu religijnego. W przeciwieństwie do tzw. ulgi kościelnej, ta jest limitowana, a zasady jej odliczenia reguluje ustawa o PIT. Cel kultu religijnego jest szerszy.

Przykładowo darowizna wpłacona na remont parafialnego kościoła, kwiaty czy na jego sprzątanie da prawo, ale do limitowanego odliczenia z ustawy o PIT. Wynosi ono maksymalnie 6 proc. dochodu. Limit dotyczy także wszystkich innych darowizn pozwalających na limitowane odliczenie w zeznaniu rocznym, np. na działalność pożytku publicznego czy honorowe krwiodawstwo.

Wracając do nielimitowanych darowizn kościelnych, warunkiem odliczenia jest to, że kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru. Ponadto w ciągu dwóch lat od dnia przekazania darowizny konieczne jest uzyskanie sprawozdania z jej przeznaczenia. Obecnie darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek obdarowanego. Ulgę wykazuje się w załączniku PIT/O.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA