fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT za 2016: ostatnia szansa na PIT-WZ - wniosek o wypełnienie zeznania przez urzędników

Fotolia.com
Osoby, które chcą, żeby ich zeznanie roczne sporządzili urzędnicy, muszą złożyć elektroniczny wniosek.

18 kwietnia to ostatni dzień na przesłanie PIT-WZ, czyli wniosku o wypełnienie zeznania rocznego przez urzędników. Z tej możliwości mogą skorzystać pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło, emeryci i renciści.

Wniosek składamy wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. A także przez bankowość elektroniczną PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, jeśli składamy PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje, podpisujemy go kwotą przychodu za 2015 r. lub podpisem elektronicznym. Wniosek przesyłany przez Portal Podatkowy można podpisać też Profilem Zaufanym. Działając za pośrednictwem banku, skorzystamy ze standardowych danych uwierzytelniających (np. loginu i hasła).

We wniosku PIT-WZ podajemy skarbówce kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim dane identyfikacyjne (także małżonka, jeśli się z nim wspólnie rozliczamy), rodzaj kosztów uzyskania przychodów (ale bez możliwości stosowania podwyższonych z praw autorskich), numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku. Deklarujemy też chęć skorzystania z ulg – rehabilitacyjnej oraz na dzieci (przy niej musimy wpisać więcej danych, np. okres, za jaki przysługuje odliczenie). Ponadto podajemy adres poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy w ciągu pięciu dni prześle link do sporządzonego zeznania (wraz z kodem umożliwiającym dostęp do formularza). Można je zaakceptować lub odrzucić. Mamy na to czas do 2 maja. Jeśli nic nie zrobimy, zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Jeżeli je odrzucimy, musimy samodzielnie sporządzić rozliczenie.

Fiskus nie wypełni zeznania za przedsiębiorców czy zarabiających na najmie. Samodzielnie muszą się rozliczyć też ci, którzy chcą skorzystać z odliczenia darowizny albo ulgi na internet. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 30 marca), że chce poszerzyć krąg osób, które mogą skorzystać z możliwości elektronicznego wypełnienia zeznania przez urzędników. Planuje to zrobić od 1 stycznia przyszłego roku.

Podatnicy mogą też, już od 2015 r., korzystać z innej formy pomocy urzędników przy wypełnianiu zeznania, tzw. PFR. Ta możliwość także jednak nie dotyczy wszystkich, niedostępna jest np. dla przedsiębiorców czy wynajmujących.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA