Monety z wysypiska na wymianę nie są opodatkowane

Spółka, która oddaje do banku zniszczony bilon w celu jego wymiany na pozbawiony uszkodzeń, nie świadczy usługi na jego rzecz.

Aktualizacja: 26.02.2017 17:46 Publikacja: 26.02.2017 15:00

Monety z wysypiska na wymianę nie są opodatkowane

Foto: www.sxc.hu

Czy dostawa monet w celu ich zamiany na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym podlega opodatkowaniu VAT?

– pyta czytelnik.

Na tak postawione pytanie odpowiedziała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 1 grudnia 2016 r. (2461-IBPP3.4512.627.2016.2.EJ).

Z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o VAT wystąpiła spółka zajmująca się recyklingiem odpadów metali nieżelaznych. W odpadach pochodzących ze spalarni śmieci spółka znajduje monety różnych walut, niemające waloru monet kolekcjonerskich, które nie uległy zniszczeniu w procesie termicznej utylizacji odpadów komunalnych. Najczęściej są to monety euro, choć zdarzają się również funty szterlingi, franki szwajcarskie, złote polskie, a także inne waluty. Spółka poddaje te monety procesowi oczyszczania, a następnie je wymienia. Pomimo procesu oczyszczania, część monet posiada trwałe zabrudzenia lub uszkodzenia, które powodują, że wartość środków pieniężnych otrzymywanych w zamian za te monety jest niższa od ich wartości nominalnej. Polskie banki komercyjne, stosownie do Zarządzenia Prezesa NBP nr 31/2013 z 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze RP, skupują wyłącznie uszkodzone monety z nominałami w złotych polskich. Spółka wymienia więc monety z nominałami w innych walutach bezpośrednio w bankach zagranicznych lub za pośrednictwem innych niż banki zagranicznych podmiotów. Po wycenie otrzymanych monet według zasad obowiązujących w danym kraju (najczęściej odnoszących się do stopnia uszkodzenia), bank przyjmujący monety lub podmiot pośredniczący w tej transakcji przelewają na konto spółki kwotę odpowiadającą wartość wymienionych monet. Wartość ta bywa czasem pomniejszana o opłatę bankową lub prowizję podmiotu pośredniczącego.

Zdanie podatniczki...

Wątpliwości spółki dotyczyły możliwości uznania dostawy monet odzyskanych w procesie recyklingu odpadów, na rzecz banków lub podmiotów pośredniczących w ich wymianie, w celu zamiany na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym, za transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT.

W ocenie spółki transakcje te nie będą podlegały opodatkowaniu VAT. Przedstawiając własne stanowisko wyszła ona z założenia, że dokonując dostaw monet nie będzie świadczyć usług na rzecz banków. Na podstawie definicji towarów wywiodła natomiast, że w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie również do krajowej lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

... potwierdził fiskus

W interpretacji fiskus potwierdził prawidłowość stanowiska spółki, zgodnie z którym taka dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Zdaniem organu nie wypełniana ona bowiem ani ustawowej definicji dostawy towarów, ani definicji świadczenia usług.

—Marta Winterhalter

Zdaniem autorki

Marta Winterhalter, doradca podatkowy, starsza konsultantka w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Udzielenie odpowiedzi na zadane przez spółkę pytanie wymagało rozstrzygnięcia czy w rozumieniu przepisów ustawy o VAT dostawa monet w celu ich zamiany na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym będzie dostawą towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotową dostawą towarów bądź odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju.

Pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jak słusznie zauważyła spółka we wniosku o wydanie interpretacji, dostarczane przez nią monety nie są towarem. Na potrzeby VAT towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Nie ulega zatem wątpliwości, że pieniądz w formie banknotów lub monet, stanowiący środek płatniczy, nie wypełnia tej ustawowej definicji. Dostawy uszkodzonych monet nie będą się zatem wiązały z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w konsekwencji nie będą stanowiły odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zawarta w ustawie o VAT definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania VAT transakcji wykonywanych przez podatnika w działalności gospodarczej. Pod tym pojęciem należy rozumieć każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów – zarówno działanie, jak i zaniechanie czynności bądź tolerowanie określonego stanu. Poza ściśle określonymi w ustawie wyjątkami, dostawa towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te wykonywane są odpłatnie.

Jak słusznie wskazał organ interpretacyjny, kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozważań TSUE (np. w sprawach: C-154/80, C-16/93, C-102/86). Zgodnie z orzecznictwem Trybunału o dostawie towarów i usług za wynagrodzeniem można mówić jedynie w sytuacji, gdy:

- pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą istnieje stosunek prawny, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne,

- z danego stosunku prawnego wynika wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę,

- związek pomiędzy świadczeniem a wynagrodzeniem jest bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie,

- wartości świadczenia wzajemnego jest możliwa do wyrażenia w pieniądzu.

Podobne stanowisko zajmują również polskie sądy administracyjne (np. WSA w Rzeszowie w wyroku z 3 stycznia 2017 r., I SA/Rz 866/16, WSA w Poznaniu w wyroku z 19 października 2016 r.,I SA/Po 242/16).

W konsekwencji, stwierdzenie organu, że dostawa zniszczonych monet celem ich wymiany na nowe, pozbawione uszkodzeń, nie będzie stanowić po stronie spółki świadczenia usług na rzecz banku czy podmiotu pośredniczącego w ich wymianie, należy uznać za zasadne.

Czy dostawa monet w celu ich zamiany na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym podlega opodatkowaniu VAT?

– pyta czytelnik.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe