fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2017: recepta nie jest warunkiem uzyskania ulgi rehabilitacyjnej

Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski
Niepełnosprawny odliczy wydatki na leki niezależnie od ich charakteru, ale już nie na pieluchomajtki. Skorzysta z ulgi na dojazd własnym samochodem do pracy, lekarza czy na zakupy.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak korzystać z ulgi rehabilitacyjnej za 2017 r. Wątpliwości budzi odliczenie wydatków na zakup leków, które niepełnosprawnemu zalecił lekarz specjalista. Ustawa o PIT nie definiuje pojęcia „lek", więc fiskus odwołuje się do „produktu leczniczego" z prawa farmaceutycznego. Mogą to być również leki, na które nie jest wymagana recepta – napisał wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską nr 18712.

Wyjaśnił, że ulga nie przysługuje na suplementy diety, czyli środki spożywcze mające uzupełnić normalną dietę. Odliczeniu nie podlegają wydatki na zakup pieluchomajtek, które należą do kategorii środków higienicznych. Nie ma też ulgi na zakup cewników – wyrobów medycznych.

Wiele pytań dotyczy używanego w ustawie o PIT pojęcia „lekarza specjalisty". Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że musi to być specjalista w określonej dziedzinie medycyny.

Odliczenie wydatków na leki jest limitowane do 100 zł w miesiącu. Jeśli więc niepełnosprawny wydał 150 zł w danym miesiącu, to za ten miesiąc odliczy 50 zł.

Wysokość wydatku ustala się na podstawie dowodu ich poniesienia, zawierającego: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – pisze MF. A w praktyce?

– Skarbówka wyjaśnia w interpretacjach, że takim dowodem jest m.in. faktura VAT. Mogą być to też rachunki, umowy, dowody przekazania pieniędzy: przelewy i pokwitowania – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Ministerstwo zaznacza, że w deklaracji za 2017 r. więcej osób odliczy wydatki na użytkowanie samochodu osobowego. Chodzi o auta stanowiące własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub mającej na utrzymaniu niepełnosprawnego (art. 26 ust. 7a pkt 14). Dotychczas można było odliczyć wydatki na dojazd na zabiegi rehabilitacyjne. W PIT za 2017 r. są to wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych. Rozszerzono też prawo do odpisu: teraz przysługuje wszystkim osobom niepełnosprawnym, bez względu na grupę inwalidzką.

– Zmiana przyczyni się do ułatwienia codziennego życia. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód do przejazdów do lekarza, pracy czy na zakupy – wyjaśnia wiceminister Gruza.

Do wydatków na używanie auta zalicza się opłaty za paliwo i inne wydatki eksploatacyjne, na naprawy, wymianę części, ubezpieczenie. Odpis nie może przekroczyć 2280 zł rocznie, jak w poprzednich latach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA