Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych obowiązuje już od 25 lat. Jednak w opinii doradców podatkowych po tym ćwierćwieczu realia biznesu zmieniły się na tyle, że w wielu kwestiach potrzebna jest gruntowna zmiana przepisów. Zanim do tego dojdzie, firmy mogą wykorzystać możliwości odzyskania nadpłaconego podatku.

– Przedsiębiorcy traktują podatek od nieruchomości jako daninę drugiej kategorii, a wartość nadpłaconego podatku może sięgnąć nawet 20 proc. jego kwoty – zauważył Michał Hankus, menedżer w PwC. Jego zdaniem przyczyny wynikają często z różnych interpretacji przepisów, dokonywanych przez niemal 2500 gmin.

Według ekspertów PwC, warto się przyjrzeć firmowym zobowiązaniom, zwłaszcza gdy przedsiębiorca posiada kilka nieruchomości w różnych gminach. Choć mogą one wydawać różne interpretacje (np. co do tego, czy dany obiekt jest budowlą podlegającą opodatkowaniu), to obserwując m.in. orzecznictwo sądowe dotyczące tego podatku, można w końcu uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. Eksperci PwC chwalą się, że w ten sposób udało im się uzyskać zwroty nadpłaconego podatku, nawet ponad 17 mln zł.