Podatek od środków transportu - kiedy trzeba płacić

Złomowanie lub rozłożenie środka transportu na części nie zwalnia jego właściciela z płacenia daniny, dopóki nie wyrejestruje pojazdu lub czasowo nie wycofa go z ruchu.

Aktualizacja: 01.10.2016 17:27 Publikacja: 01.10.2016 16:00

Podatek od środków transportu - kiedy trzeba płacić

Foto: 123RF

Płacę podatek od środków transportu. Jeden z samochodów ciężarowych o masie całkowitej 8 ton jest niesprawny i w związku z tym oddałem go do warsztatu. Roboty postępują bardzo wolno, ponieważ czekamy obecnie na części zza oceanu. Mechanicy przypuszczają, że samochód nie będzie uruchomiony jeszcze przez ok. pól roku Czy od tego niesprawnego, nieużywanego samochodu mam płacić podatek transportowy? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, jak również samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.

Obowiązek podatkowy ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych, które są właścicielami środków transportowych (samochodów ciężarowych o podanej masie całkowitej), jak również na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. Ponadto obowiązkowi temu podlegają posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzonych przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną polskiemu podmiotowi.

Prawo własności

Ustawodawca wyraźnie wskazał w przepisie, że chodzi tu o właścicieli środków transportowych. Dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie istotny jest zatem moment nabycia pojazdu, tzn. moment kiedy nastąpiło przeniesienie prawa własności. O uznaniu danego podmiotu za podatnika podatku od środków transportowych decyduje więc stosunek własności środka transportowego (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 6 lipca 2016 r., I SA/Go 162/16).

Solidarna spłata

Jeśli środek transportowy jest współwłasnością dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, to obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Jeśli nastąpi zmiana właściciela środka transportowego zarejestrowanego, to w takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności. Zgodnie z orzecznictwem sądowo administracyjnym nie ma przy tym znaczenia fakt zmiany rejestracji samochodu, a jedynie przeniesienie własności (wyrok WSA w Lublinie z 28 października 2015 r., I SA/Lu 434/15).

Termin

Obowiązek podatkowy w zakresie podatków od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli zostanie nabyty pojazd już zarejestrowany, to obowiązek podatkowy powstanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu zakupu.

Wraca do ruchu

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.

Bez decyzji ani rusz

Jeśli środek transportowy został wyrejestrowany lub została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, to obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca. Obowiązek podatkowy wygasa także z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono do używania. Aby jednak taki obowiązek wygasł w sposób skuteczny, właściciel pojazdu powinien podjąć stosowne kroki. Dopóki bowiem właściciel pojazdu nie złoży wniosku o wyrejestrowanie lub czasowe wyrejestrowanie pojazdu w ruchu i nie zostanie wydana stosowna decyzja w tym zakresie, do tego czasu będzie na nim ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych.

Organ egzekucyjny nie jest przeszkodą

Jak wskazano w wyroku WSA w Lublinie z 9 października 2015 r. (I SA/Lu 397/15), bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od środków transportowych pozostaje zajęcie pojazdu – środka transportu przez organ egzekucyjny. Obowiązek podatkowy jest bowiem połączony z posiadaniem zarejestrowanego środka transportowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 1 października 2014 r. (I SA/Sz 538/14) wskazał, że nie jest jednak istotne, czy podatnik faktycznie użytkuje pojazd. Podatnik może zatem posiadać pojazd podlegający obowiązkowi w zakresie podatków od środków transportowych, nie użytkować go i nie osiągać zysków z tego tytułu, a jednocześnie płacić za niego podatek.

Przykład

Kazimierz Nowakowski prowadzi firmę transportowo – budowlaną. Posiada trzy samochody ciężarowe o masie całkowitej 11 ton każdy. Za wszystkie pojazdy płaci podatek od środków transportowych. 29 lipca 2016 roku jeden z samochód ciężarowych uległ wypadkowi. Uszkodzenia są bardzo poważne – wiele części i karoseria samochodu wymaga wymiany, konieczna jest naprawa silnika. Po konsultacji z serwisem podatnik otrzymał informację, że naprawa potrwa 2,5 miesiąca, z uwagi na konieczność importu brakujących części.

Podatnik otrzymał decyzję organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu na okres od 28 lipca do 28 października 2016 roku. W takim przypadku obowiązek podatkowy za pojazd wygasł 31 lipca 2016 roku i powstanie 1 listopada 2016 roku. Podatek za rok 2016 za ten samochód ciężarowy jest należny za 9 miesięcy – liczbę miesięcy, w których istnieje obowiązek podatkowy.

14 dni na korektę deklaracji

W razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego, czyli np. w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu, na podmiocie (właścicielu) ciąży obowiązek odpowiedniego skorygowania deklaracji, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika. W przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne, właściwy jest organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. Gdy istnieje współwłasność środka transportowego, organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Nie ma znaczenia, że nie jest używany

Jeśli właściciel pojazdu zezłomuje środek transportu i nie jest on faktycznie eksploatowany, to jest to okoliczność, którą można wskazać w postępowaniu o wyrejestrowanie pojazdu. Jednak do czasu, gdy pojazd taki jest zarejestrowany, właściciel ma obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych. To, że pojazd jest faktycznie nieużywany z uwagi na jego złomowanie nie oznacza, że wygasł obowiązek podatkowy w tym zakresie. Aby taki obowiązek przestał istnieć, właściciel pojazdu musi posiadać decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu lub o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu (wyrok NSA w Warszawie z 6 października 2015 r., II FSK 2129/13). Identyczna sytuacja wystąpi w przypadku rozłożenia pojazdu na części. Dopóki podatnik będący właścicielem pojazdu (podlegającego opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych) rozłożonego na części nie wyrejestruje pojazdu, dopóty na tym właścicielu spoczywa obowiązek podatkowy (wyrok NSA w Warszawie z 22 lipca 2015 r., II FSK 1576/13).

Przykład

Sebastian Słowiński prowadzi działalność gospodarczą, w której używa dwóch samochodów ciężarowych o masie 5 ton każdy. Z uwagi na upływ czasu i znaczne zniszczenie jednego z pojazdów 25 lipca 2016 r. podjął decyzję o jego zezłomowaniu. Następnego dnia oddał samochód na zezłomowanie po uprzednim wyjęciu z niego przydatnych jeszcze dla siebie części. 26 lipca 2016 roku wyrejestrował pojazd w organie rejestrującym. Obowiązek podatkowy w zakresie podatków od środków transportowych od zezłomowanego pojazdu wygasł zatem z końcem lipca 2016 roku.

podstawa prawna: art. 8-12b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 716)

Płacę podatek od środków transportu. Jeden z samochodów ciężarowych o masie całkowitej 8 ton jest niesprawny i w związku z tym oddałem go do warsztatu. Roboty postępują bardzo wolno, ponieważ czekamy obecnie na części zza oceanu. Mechanicy przypuszczają, że samochód nie będzie uruchomiony jeszcze przez ok. pól roku Czy od tego niesprawnego, nieużywanego samochodu mam płacić podatek transportowy? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, jak również samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara