Kiedy przedsiębiorca płaci wyższą stawkę podatku od nieruchomości - wyrok WSA

Lokal zajęty na kancelarię komorniczą przed 2019 r. można było objąć wyższą stawką podatku od nieruchomości, tj. właściwą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Publikacja: 07.08.2019 06:30

Kiedy przedsiębiorca płaci wyższą stawkę podatku od nieruchomości - wyrok WSA

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył rozliczenia podatku od nieruchomości od lokalu zajętego na kancelarię komorniczą. A zaczęło się od ustaleń samorządowego fiskusa, że podatnik na podstawie najmu występując jako komornik sądowy (ze wskazaniem rewiru), stał się posiadaczem zależnym lokalu użytkowego. Lokum zgodnie z umową mogło być używane przez niego wyłącznie w celu prowadzenia w nim biura komorniczego.

Czytaj także: Firmy mają problem z rozliczeniem podatku od nieruchomości

Na podstawie tych ustaleń urzędnicy wezwali komornika do złożenia deklaracji podatkowej – informacji w sprawie podatku od nieruchomości (IN-1) dotyczącej, bądź złożenia wyjaśnień, dlaczego nie wywiązał się z tego obowiązku podatkowego.

Wezwany wyjaśnił, że umowa została zawarta z nim jako komornikiem sądowym, tj. organem władzy publicznej. Ponadto, wskazał na wypowiedzenie umowy najmu, które było związane z odwołaniem z pełnionej funkcji komornika sądowego z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego. Podkreślił, że nie jest posiadaczem i użytkownikiem lokalu. Przyjął, że doszło do skutecznego rozwiązania umowy po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W jego ocenie wynajmujący, z niezrozumiałych dla niego powodów, w dalszym ciągu wystawia faktury VAT za najem lokalu na organ egzekucyjny, który nie istnieje.

Te wyjaśnienia nie przekonały fiskusa. Co ostatecznie skończyło się ustaleniem podatku od nieruchomości według podwyższonej stawki jak dla działalności gospodarczej, ponieważ urzędnicy uznali, że działalność prowadzona przez komornika spełnia wszystkie jej cechy.

W odwołaniu, a potem w skardze do sądu administracyjnego komornik nie zgadzał się z taką wykładnią. Podkreślał, że wykonując zadania powierzone mu przez państwo. Wskazał m.in. na art. 33 ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, zgodnie z którym komornik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej.

Ta argumentacja nie przekonała ani Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ani Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Oddalając skargę komornika WSA uznał, że w świetle przepisów i orzecznictwa komornika sądowego należało uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

A nawet brak takiego statusu nie eliminuje go z kręgu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Ustawa podatkowa dokonuje bowiem rozróżnienia między przedsiębiorcą, a innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Oceny WSA nie zmieniła okoliczność, że komornik wykonuje czynności „w imieniu państwa". Taka charakterystyka wykonywania czynności nie przesądza, że nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Sąd zauważył, że status komornika sądowego jest pod wieloma względami zbliżony do statusu notariuszy, którzy nie kwestionują prowadzenia działalności gospodarczej. Istotne zmiany nastąpiły też w zakresie reglamentowania usług komorniczych.

Sąd nie podzielił też argumentacji, że nowelizacja z 2018 r. ma charakter doprecyzowujący. Co więcej, nowa ustawa o komornikach sądowych weszła w życie z 1 stycznia 2019 r. i jej nowe regulacje nie mają zastosowania do zdarzeń prawnych, które zaistniały przed tą datą.

Nowe regulacje zakazujące komornikowi sądowemu prowadzenia działalności gospodarczej, znajdują zastosowanie zatem dopiero od 2019 r. WSA powoła się też na wcześniejsze orzecznictwo NSA dotyczące statutu komorników na gruncie VAT.

Uznał, że w spornej sprawie lokal zajęty na kancelarię komorniczą mógł zostać objęty stawka podatku od nieruchomości właściwą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 26 czerwca 2019 r.

Sygnatura akt: I SA/Sz 176/19

Maja Fabrowska menedżer, radca prawny w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Wyrok WSA w Szczecinie jest trafny. Wpisuje się w linię orzeczniczą sądów administracyjnych dotyczących opodatkowania nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie czynności komorniczych przez komorników sądowych. Wyrok ten potwierdza, że na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych komornik sądowy nie jest co prawda „przedsiębiorcą", ale jest „innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą", co powoduje, że powinien płacić podatek od nieruchomości według stawek maksymalnych, bowiem lokal, który znajduje się w jego posiadaniu na mocy umowy najmu jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Taka wykładnia jest w zasadzie pokłosiem uchwały NSA 06 marca 2017 r. (I FPS 8/16), dotyczącej podatku VAT, w której przyjęto, że komornik prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, wykonywaną w ramach wolnego zawodu i z tego tytułu jest też podatnikiem VAT. W samej zresztą ustawie o komornikach sądowych i egzekucji znajdował się zapis, że komornik wykonuje czynności na własny rachunek. Dobra wiadomość jest taka, że zapis ten zniknął z ustawy. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa ustawa o komornikach sądowych, która wyraźnie wskazuje, że „komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym", „komornik nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej", „komornik nie może prowadzić działalności gospodarczej". Zmiana ta – jak słusznie zauważył WSA – ma charakter normatywny, a nie doprecyzowujący, co powoduje, że należy ją brać pod uwagę w odniesieniu do zdarzeń zaistniałych od 1 stycznia 2019 r., a nie wcześniej. Wprowadzenie tych przepisów zmienia postać rzeczy. Nie oznacza to jednak, że komornik w ogóle nie będzie podatnikiem podatku od  eruchomości, a jedynie, że będzie go płacił w niższej wysokości.

Spór w sprawie dotyczył rozliczenia podatku od nieruchomości od lokalu zajętego na kancelarię komorniczą. A zaczęło się od ustaleń samorządowego fiskusa, że podatnik na podstawie najmu występując jako komornik sądowy (ze wskazaniem rewiru), stał się posiadaczem zależnym lokalu użytkowego. Lokum zgodnie z umową mogło być używane przez niego wyłącznie w celu prowadzenia w nim biura komorniczego.

Czytaj także: Firmy mają problem z rozliczeniem podatku od nieruchomości

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara