Od hali trzeba zapłacić podatek od nieruchomości

O tym, czy demontowalna hala wykonana z blachy i pokryta plandeką jest budynkiem, czy budowlą decyduje to, czy jest ona trwale związana z gruntem oraz posiada fundamenty i dach.

Publikacja: 24.06.2019 07:50

Od hali trzeba zapłacić podatek od nieruchomości

Foto: AdobeStock

Czy hala demontowalna, której ściany wykonane są z blachy trapezowej, a dach z materiału plandekowego podlega podatkowi od nieruchomości? Hala ma powierzchnię 120 m2 i wyposażona jest także w bramę przesuwną. Jeżeli podlega podatkowi od nieruchomości, to traktować ją jako budynek czy jako budowlę? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Podatek od sprzedaży detalicznej - kiedy w Polsce

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają, między innymi, budynki lub ich części oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej budowle lub ich części (zob. art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Pojęcia budynku oraz budowli na użytek ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definiują przepisy art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy. Z przepisów tych wynika, że:

1) budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

2) budowla w rozumieniu ww. ustawy to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Co wynika z prawa budowlanego

Jak jednocześnie wynika z art. 3 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane, przez budynek rozumie się obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Tak rozumianymi budynkami mogą być m.in. hale namiotowe. Jak czytamy w wyroku WSA w Gliwicach z 15 stycznia 2019 r. (I SA/Gl 843/18): „zdaniem Sądu nie ulega wątpliwości, że hala namiotowa nie jest tymczasowym obiektem budowlanym w rozumieniu u.p.b., gdyż jest ona połączona trwale z gruntem, jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach. Z tych też powodów hala magazynowa powinna być traktowana jako budynek".

Jest przy tym kwestią sporną czy hale namiotowe, które nie są budynkami, stanowią – jako tymczasowe obiekty budowlane – budowle. Do niedawna w orzecznictwie sądów administracyjnych dominowało stanowisko, że nie, gdyż hale namiotowe nie zostały na podstawie art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane zaliczone do budowli (zob. przykładowo wyrok WSA w Olsztynie z 14 stycznia 2015 r., I SA/Ol 911/14). Jednak NSA w wyroku z 29 stycznia 2019 r. (II OSK 545/17) orzekł, że to, iż „hala namiotowa nie została wymieniona wprost w art. 3 pkt 3 p.b., nie oznacza, że nie może być ona uznana za tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 5 p.b.".

Tak czy siak, danina się należy

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie zależy od tego czy przedmiotowa hala jest trwale związana z gruntem oraz posiada fundamenty i dach (co nie wyklucza możliwości jej zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce). Jeżeli tak, to jest ona budynkiem. W przeciwnym razie najprawdopodobniej należy ją uznać za budowlę. W obu przypadkach podlega ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (w pierwszym przypadku jako budynek, w drugim jako budowla). Niestety, jednoznaczne wskazanie, który z tych scenariuszy ma miejsce, nie jest na podstawie przedstawionych informacji możliwe.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1445 ze zm.)

art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1202 ze zm.)

Czy hala demontowalna, której ściany wykonane są z blachy trapezowej, a dach z materiału plandekowego podlega podatkowi od nieruchomości? Hala ma powierzchnię 120 m2 i wyposażona jest także w bramę przesuwną. Jeżeli podlega podatkowi od nieruchomości, to traktować ją jako budynek czy jako budowlę? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Podatek od sprzedaży detalicznej - kiedy w Polsce

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara