fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne - ustalenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Adobe Stock
Sądy administracyjne i coraz więcej organów samorządowych zgadza się z tym, że podatkiem od nieruchomości nie powinny być obciążone panele (ogniwa) fotowoltaiczne oraz współpracujące z nimi przetwornice i transformatory.

Ustalenie zasad opodatkowania farm fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości stwarza w praktyce wiele problemów z uwagi na niejasne przepisy oraz niejednolite podejście samorządów.

Podstawowy problem związany z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości gruntu, na którym znajduje się farma fotowoltaiczna, wystąpi w sytuacji, gdy elektrownia fotowoltaiczna będzie położona na gruncie sklasyfikowanym jako użytek rolny. W myśl bowiem art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W konsekwencji, użytki rolne jako grunty objęte podatkiem rolnym są opodatkowane podatkiem od nieruchomości wyłącznie w sytuacji, gdy zostały „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej", przy czym pojęcie to nie zostało zdefiniowane w polskim prawie podatkowym.

Czytaj także:

Elektrownie słoneczne bez podatk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA