Korzyści z prowadzenia działalności nieewidencjonowanej

Dla osób zainteresowanych dodatkowym zarobkiem atrakcyjne może być prowadzenie działalności bez rejestracji. Pozwala na niepłacenie miesięcznych zaliczek na PIT i jednocześnie daje prawo do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 31.12.2018 04:30

Korzyści z prowadzenia działalności nieewidencjonowanej

Foto: Fotolia.com

Osoby fizyczne najczęściej podejmują działalność zarobkową w następujących formach:

? stosunek pracy;

? umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło);

? działalność gospodarcza.

Od 30 kwietnia 2018 r. zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej reguluje ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (potocznie: Konstytucja biznesu). Zgodnie z jej art. 5 ust. 1 nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( w 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2250 zł) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Czytaj także: Zasady rozliczenia działalności nierejestrowej

Osoby, które dotychczas nie zdecydowały się na prowadzenie własnej firmy ze względu na obciążenia formalno-finansowe działalności gospodarczej, będą mogły dowiedzieć się z  tego artykułu czym w praktyce jest działalność nieewidencjonowana. Kolejne artykuły z tego cyklu wyjaśnią jakie profity daje działalność niewymagająca rejestracji i jak z nich skorzystać.

Własna firma

Potocznie przez działalność gospodarczą rozumie się prowadzenie własnej firmy. Wiąże się to z podejmowaniem czynności w celach zarobkowych w ramach wolnej gry rynkowej. Konstytucja biznesu definiuje działalność gospodarczą jako zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jest to więc działalność charakteryzująca się następującymi cechami:

1. Zarobkowy charakter

Celem działalności gospodarczej jest nastawienie na uzyskanie korzyści finansowych. Pod tym względem działalność gospodarcza jest podobna do stosunku pracy, który nawiązuje się w celu uzyskania wynagrodzenia pieniężnego. Przykładem działalności odmiennej na tym polu jest działalność dobroczynna organizacji pożytku publicznego.

2. Samodzielność

Chodzi tu o działanie we własnym imieniu. W odróżnieniu od stosunku pracy oraz umów cywilnoprawnych, osoba prowadząca własną firmę:

? ponosi odpowiedzialność wobec innych osób za rezultat swojej działalności;

? wykonuje czynności pod własnym kierownictwem;

? ponosi ryzyko gospodarcze związane z wykonywaną działalnością.

3. Zorganizowanie

Wykonywanie działalności gospodarczej nawet w postaci nieewidencjonowanej wymaga organizacji, na którą może składać się na przykład:

? założenie strony internetowej;

? zakup narzędzi pracy;

? poszukiwanie kontrahentów;

? uruchomienie firmowego numeru telefonu.

4. Ciągłość

Ta cecha oznacza, że czynności nie są podejmowane dla wykorzystania pojedynczych okazji na zarobek. Przykładem okazji może być sposobność zakupu samochodu po cenie znacznie poniżej wartości rynkowej, dająca szansę sprzedaży pojazdu z zyskiem. W działalności gospodarczej najistotniejszy jest plan, który wymaga podejmowania powtarzających się czynności. Przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej nie pozbawiają jej ciągłości.

Aktywność osoby fizycznej charakteryzująca się wszystkimi ww. cechami jest działalnością gospodarczą w świetle Konstytucji biznesu, chyba, że ze względu na wysokość przychodu zastosowanie ma zastrzeżenie dotyczące działalności nieewidencjonowanej. Dzięki temu prowadzący własną firmę nie musi być przedsiębiorcą w rozumieniu Konstytucji biznesu.

Przykład

Pan Jan Borowski jest nauczycielem języka niemieckiego zatrudnionym w szkole publicznej. Właśnie zaczął dorabiać udzielaniem płatnych lekcji na godziny. Działalność usługowa pana Jana ma cechy działalności gospodarczej, ale ze względu na niewielkie przychody pan Borowski nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu Konstytucji biznesu. Przed 30 kwietnia 2018 r., kiedy zastosowanie miały przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nauczyciel byłby przedsiębiorcą niezależnie od wysokości przychodów uzyskiwanych z korepetycji.

Działalność gospodarcza jest definiowana odmiennie w różnych ustawach podatkowych. I tak, przykładowo na potrzeby podatku od towarów i usług pan Jan z naszego przykładu byłby przedsiębiorcą, natomiast w podatku dochodowym już nie. Wbrew pozorom taki stan rzeczy jest korzystny dla chcących podjąć działalność nieewidencjonowaną.

VAT

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawa o VAT nie przewiduje wyłączenia z pojęcia działalności gospodarczej aktywności o niewielkim zakresie. Zamiast tego ustawodawca zwalnia drobnych przedsiębiorców z podatku. Dzięki temu pan Jan Borowski byłby przedsiębiorcą na potrzeby ustawy o VAT, chociaż nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu prawa przedsiębiorców.

Podatek dochodowy

W podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

? prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innego, wymienionego w ustawie źródła przychodu.

Działalność nieewidencjonowana została przyporządkowana do „innych źródeł", co oznacza, że na potrzeby PIT pan Jan nie zostałby uznany za przedsiębiorcę.

Ordynacja podatkowa

Działalność nieewidencjonowana jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ordynacji podatkowej (o.p.). Definicja zawarta w tej ustawie dobitnie wskazuje, że można być przedsiębiorcą niezależnie od tego czy inne ustawy nadają ten status.

W myśl o.p. działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

Co warto zapamiętać

W praktyce wystarczy pamiętać, że prowadzący działalność nieewidencjonowaną:

1) nie jest przedsiębiorcą na potrzeby stosowania przepisów prawa przedsiębiorców;

2) nie wykonuje działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT;

3) jest przedsiębiorcą, ale zwolnionym w ustawie o VAT.

Każdy z ww. punktów niesie ze sobą istotne korzyści, które zostaną wyjaśnione w kolejnych artykułach dotyczących działalności nieewidencjonowanej. Na razie, na potrzeby zrozumienia znaczenia tej działalności w praktyce, warto zapoznać się z następującym przykładem.

Przykład

Pani Justyna Borowska jest tłumaczem języka angielskiego. Swoją działalność wykonuje w ramach:

? umów o dzieło zawieranych z biurami tłumaczy,

? pracy wykonywanej zdalnie na 1/4 etatu.

W ramach działalności tłumaczeniowej pani Borowska czasami natrafia na firmy, które byłyby zainteresowani jej usługami, gdyby wykonywała je jako przedsiębiorca wystawiający faktury. Rejestracja firmy w jej przypadku jest nieopłacalna, a nie mieści się jej w głowie, że może prowadzić działalność gospodarczą bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Od 30 kwietnia 2018 r. można jednak podjąć współpracę z kontrahentami w ramach działalności ieewidencjonowanej, umożliwiającej wystawianie faktur. Pani Justyna, mimo braku rejestracji, mogłaby nadać nazwę swojej działalności i posługiwać się pieczątką firmową.

Komu to jest potrzebne

Działalność nieewidencjonowana jest świetnym rozwiązaniem dla takich osób jak pani Justyna, która korzysta z różnych form wykonywania zawodu. Ponadto, z czasem można rozpocząć działalność gospodarczą na znacznie szerszą skalę, mając solidny grunt pod nogami w postaci:

? kontaktów biznesowych;

? stałych klientów;

? doświadczenia na rynku;

? reputacji.

* * *

W kolejnych artykułach dotyczących działalności nieewidencjonowanej opisane zostaną:

? warunki prowadzenia takiej działalności;

? korzyści wynikające z jej prowadzenia;

? obowiązki w VAT;

? obowiązki w PIT.

Autor jest głównym specjalistą w Urzędzie Miasta Szczecin

Podstawa prawna: ustawa z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (DzU z 2018 r. poz. 646 ze zm.)

Osoby fizyczne najczęściej podejmują działalność zarobkową w następujących formach:

? stosunek pracy;

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe