fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opłacone za pracownika składki ZUS to nie przychód

Fotorzepa
Jest dobra wiadomość dla pracowników i firm, które dokonały błędnych rozliczeń od zatrudnionych osób, a następnie swoje uchybienie wykryły i postanowiły naprawić. Zapłata zaległych składek ZUS nie skutkuje powstaniem przychodu i koniecznością jego opodatkowania.

Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 października 2015 r. (II FSK 1891/13). Z opinii sądu wynika, że zapłata w późniejszym terminie składek na ZUS nie wpływa na zmianę charakteru tych wpłat, nawet jeśli w dacie ich zapłaty spółka nie jest już związana z pracownikiem żadnym stosunkiem prawnym.

Zła podstawa

Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła firmy zarządzającej drużyną piłkarską. Przyjęła ona za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zawodników wyłącznie wynagrodzenie podstawowe, bez uwzględniania nagród za wyniki sportowe. ZUS zakwestionował takie podejście i nakazał doliczyć składki w odniesieniu do nagród.

Klub sportowy, mimo uregulowania ZUS, stanął przed jeszcze jednym dylematem, tym razem podatkowym. Pojawiła się bowiem wątpliwość, czy wartość zaległych składek odprowadzonych przez spółkę w celu wywiązania się z obowiązków płatnika stanowi dla pracowników dochód podlegający opodatko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA