fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy wolno szacować przychód przy aporcie z agio

123RF
Organy podatkowe nie są uprawnione do określenia przychodu spółki wnoszącej aport z tytułu obejmowanych udziałów w innej wysokości niż ich wartość nominalna.

Z końcem września ukazało się pisemne uzasadnienie do głośnego wyroku NSA wydanego w składzie siedmiu sędziów z 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13), dotyczącego możliwości szacowania przychodu w przypadku wniesienia aportu z nadwyżką emisyjną (tzw. agio). Pojawiły się również pierwsze wyroki NSA wydane już po ukazaniu się wskazanego orzeczenia.

Na czym polegał problem

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Do tej regulacji stosuje się odpowiednio art. 14 ust. 1–3 ustawy o CIT, który dotyczy z kolei uprawnienia organów podatkowych do szacowania przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, w sytuacji gdy ich cena znacznie odbiega od wartości rynkowej. Zdaniem organów podatkowych to odesłanie umożliwia im weryfikację wartości nominalnej udziałów...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA