fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

CIT: niektórzy z obniżonym podatkiem, ale z większym ryzykiem

www.sxc.hu
Od nowego roku część firm zapłaci niższą, 15-proc. stawkę podatku.

Przedsiębiorców czeka kolejny gorączkowy okres przygotowania się do zmian podatkowych. Będą musieli nie tylko dostosować swoje biznesy do znowelizowanych zasad rozliczania VAT, ale także zapoznać się ze zmianami dotyczącymi podatków dochodowych.

Wielu podatników CIT najbardziej czeka na wejście w życie obniżonej stawki daniny. Od 2017 r. oprócz podstawowej 19-proc. stawki CIT, w ustawie znajdzie się też obniżona 15-proc.

Nie jest to jednak preferencja dla każdego. Na daninę w wysokości 15 proc. podstawy opodatkowania mogą liczyć dwie kategorie podatników: tzw. mali oraz rozpoczynający działalność. Ci drudzy tylko w pierwszym roku podatkowym.

Przypomnijmy: mały podatnik to firma, której wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z należnym VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. W konsekwencji spółki kapitałowe, które nie przekroczą limitu 1,2 mln euro, od nowego roku będą mogły stosować obniżoną stawkę, tak samo jak rozpoczynający działalność. Resort finansów szacował, że z obniżki CIT skorzysta ok. 400 tys. firm.

Niestety, wiele zmian, które zaczną obowiązywać od 2017 r., ma na celu głównie uszczelnienie budżetu. Te z pewnością nie ucieszą podatników. Jedna z nich, która wywołuje wiele wątpliwości, dotyczy podziałów i połączeń. Po Nowym Roku, jeżeli połączenie spółek, ich podział lub wymiana udziałów nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, fiskus przyjmie, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zmianą, która ma pomóc zapełnić budżet, jest też możliwość kwestionowania przez fiskusa czynności wymiany udziałów wykorzystywanej często w optymalizacjach. Trudniej będzie też korzystnie rozliczyć aporty. Wnoszący aport będzie bowiem uzyskiwał przychód według wartości wkładu, a nie nominalnej wartości otrzymanych udziałów.

podstawa prawna: nowelizacja ustaw o PIT oraz o CIT z 5 września 2016 r. DzU z 27 września 2016 r., poz. 1550

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA