fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: transport do pracy z wyższymi kosztami

123RF
Osoby mieszkające i pracujące w innych miejscowościach mogą rozliczyć wyższe koszty dojazdu.

Choć pracodawca zapewnia dojazd do pracy, pracownicy mieszkający w innej miejscowości i tak mogą rozliczać wyższe koszty uzyskania przychodu. Tak wynika z niedawnej interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca zatrudniający kilkadziesiąt osób, w tym w nowym, położonym na uboczu zakładzie. Do miejscowości tej nie dojeżdżają żadne środki transportu publicznego, a większość załogi mieszka poza nią. Pracodawca zorganizował więc transport do pracy i z powrotem. Zapytał, czy pomimo to może w wysokości pobieranych zaliczek na PIT uwzględnić podwyższone koszty dojazdu do pracy.

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu z pracy wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie. Gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę, koszty te wynoszą 139 zł 6 gr miesięcznie.

Ustawa o PIT pozwala pracodawcy na uwzględnienie w zaliczkach na PIT wyższych kosztów, jeśli pracownik złoży oświadczenie o miejscu zamieszkania.

Izba potwierdziła, że są tylko trzy warunki uwzględnienia w zaliczkach na PIT podwyższonych kosztów: zamieszkiwanie poza miejscowością pracy, złożenie oświadczenia pracodawcy i niepobieranie dodatku za rozłąkę.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2. 4511.860. 2016.1.IN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA