Podatkowe grupy kapitałowe: rozliczanie strat, transfery finansowe wewnątrz grupy

W ostatnich miesiącach dyrektor KIS wydał szereg interpretacji dotyczących PGK, odmiennych od dotychczas utrwalonego stanowiska. Chodzi m.in. o rozliczanie strat czy transferów finansowych wewnątrz grupy.

Publikacja: 27.12.2020 11:35

Podatkowe grupy kapitałowe: rozliczanie strat, transfery finansowe wewnątrz grupy

Foto: Adobe Stock

Do częstych zmian przepisów prawa podatkowego przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, warto jednak uważnie przyglądać się praktyce organów skarbowych, bo tutaj także nie brakuje niespodzianek.

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to szczególna kategoria podatników CIT. PGK mogą być utworzone przez spółki kapitałowe, które spełnią określone kryteria dotyczące wzajemnych powiązań i wysokości kapitałów. Nie mogą również mieć zaległości podatkowych ani stosować nierynkowych rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Przepisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie PGK jako podatnika nie są zbyt szczegółowe, obejmują podstawowe wymogi i formalności, których należy dopełnić. W przypadku większości zagadnień dotyczących rozliczeń podatkowych, zastosowanie mają po prostu zasady ogólne przewidziane w ustawie dla wszystkich podatników CIT. Niemniej jednak, wiele zagadnień pojawiających się w praktyce pozostaje nieuregulowanych i dlatego PGK, z obawy m.in. przed dotkliwymi konsekwencjami utraty statusu podatnika, próbują potwierdzić prawidłowość rozliczeń w drodze interpretacji indywidualnych.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego