fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy PIT-11 można wysłać pracownikowi mailem

Fotolia.com
Informację o dochodach można przekazać zatrudnionemu pocztą elektroniczną, w pliku PDF opatrzonym bezpiecznym e-podpisem.

Przepisy podatkowe nie określają, w jaki sposób płatnik ma przekazać podatnikom informację o dochodach i pobranych zaliczkach na druku PIT-11. Skarbówka potwierdza, że może wysłać ten dokument mailem.

Taką odpowiedź otrzymała spółka, która za zgodą pracowników przesyła im PIT-11 na wskazany przez nich adres e-mail. Informacje przekazywane są w formie pliku PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Spółka posiada systemowe potwierdzenie wysłania dokumentu na wskazany adres, jednak nie ma potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracowników, tj. otrzymania przez nich wiadomości. Zapytała, czy taki sposób przesłania wiadomości stanowi realizację obowiązku płatnika określonego w art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 ustawy o PIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przekazanie podatnikom informacji PIT-11 może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie czy przez operatora pocztowego, ale też za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

„Przesyłanie pracownikom za ich zgodą informacji PIT-11 za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, tj. na wskazany przez nich adres e-mail w formie pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, bez potwierdzenia dostarczenia e-mail do pracowników, stanowi realizację obowiązku płatnika" – napisał dyrektor KIS.

Zaznaczył, że mimo iż żaden przepis ustawy o PIT nie nakłada na płatnika obowiązku posiadania dowodu doręczenia deklaracji, w ewentualnym postępowaniu podatkowym to na płatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia jej doręczenia. W celach dowodowych płatnik będzie mógł przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości.

Dyrektor KIS przypomniał też, że zgodnie z art. 80 § 2 kodeksu karnego skarbowego płatnik, który nie składa w terminie wymaganej informacji, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011. 9.2019.1.HD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA