fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polisa przedsiębiorcy to nie koszt uzyskania przychodu

123RF
Dobrowolne ubezpieczenie wykupione przez osobę prowadzącą działalność w celu zabezpieczenia na wypadek niezdolności do świadczenia pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku jest jej osobistym wydatkiem.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wydatki na polisę ubezpieczeniową na wypadek niezdolności do pracy mają znacznie szerszy charakter i jako stricte osobiste nie mogą być uznawane za wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tym samym orzeczenie WSA w Gdańsku z 21 października 2015 roku (I SA/Gd 1178/15) wpisuje się w już ugruntowane stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Powszechna praktyka

Coraz powszechniejszą praktyką wśród przedsiębiorców jest wykup polis ubezpieczeniowych, na podstawie których zakłady ubezpieczeń wypłacają środki pieniężne w przypadku, gdy ubezpieczony na skutek choroby bądź nieszczęśliwego wypadku stanie się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy. Tego typu polisy mają gwarantować najczęściej, obok jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej. Ideą ubezpi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA