fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT i CIT a impreza wigilijna i paczki dla pracowników lub ich dzieci

123RF
Udział w spotkaniu wigilijnym nie powiększa przychodów pracownika, ale wydatki na organizację imprezy pracodawca ujmie w kosztach. Podarunki mogą powodować różne konsekwencje w PIT i w CIT w zależności od źródła finansowania.
Bez wpływu na pensję

Czy organizacja imprezy wigilijnej oraz imprezy noworocznej dla pracowników może oznaczać, że firma będzie musiała doliczyć do pensji przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Opodatkowanie świadczeń wynikających z udziału pracowników w spotkaniach wigilijnych przez wiele lat budziło wątpliwości i prowadziło do sporów z organami podatkowymi. W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) przeanalizował kwestię nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Zdaniem TK, aby stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie skutkowało powstaniem przychodu u pracownika, musi ono spełniać trzy warunki: pracownik musi skorzystać z niego dobrowolnie, świadczenie musi zostać spełnione w interesie pracownika (a nie pracodawcy) i przynieść zatrudnionemu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, a korzyść musi być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Trybunał Konstytu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA