fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

CIT: firma odliczy wydatki na stypendia i granty

Fotolia.com
Firma odliczy wydatki na stypendia dla uczniów i studentów, granty dla lokalnych organizacji czy na zawody sportowe.

Skarbówka zgadza się, by przedsiębiorcy odliczyli wydatki na prowadzenie polityki CSR (tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu). To dobra wiadomość, bo duże firmy, m.in. spółki giełdowe, banki i ubezpieczyciele, mają od 2017 r. obowiązek raportowania działalności społecznej. Taki wymóg wynika z ustawy o rachunkowości, wdrażającej unijną dyrektywę 2014/95 i dotyczącej m.in. kwestii środowiskowych, spraw społecznych i pracowniczych oraz praw człowieka. Do końca nie wiadomo jednak, co jest biznesem firmy, a co już CSR.

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się w najnowszej interpretacji, że wydatki na CSR mogą być kosztem uzyskania przychodów (0111-KDIB1-3. 4010.400.2017.1.AN). To odpowiedź na pytanie spółki z branży AGD, która angażuje się w programy mające budować pozytywne relacje z partnerami społecznymi i biznesowymi. Wcześniej kwestia odliczenia tych kosztów budziła wątpliwości.

Darowizna dla szpitala

Spółka wskazała, że realizuje kilka programów. Pierwszy to konkurs grantowy dla lokalnych organizacji i instytucji. Kapituła wybiera inicjatywy społeczne, które otrzymują wsparcie w formie grantu. Drugi to wolontariat pracowniczy. Trzeci polega na współpracy z wybranymi instytucjami (uczelnie, szkoły, szpitale, służby porządkowe). Spółka wspiera je darowiznami finansowymi i rzeczowymi. Czwarty to fundusz stypendialny dla młodych talentów w regionie (np. dla utalentowanych dzieci pracowników, uczniów lub studentów kierunków związanych z działalnością spółki). Piąty to fundusz na bieżące potrzeby społeczne, np. wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Spółka finansuje też turnieje sportowe, m.in. koszty zakupu strojów i wynajmu hal gimnastycznych.

To nie reprezentacja

Dyrektor KIS zgodził się, że większość poniesionych przez spółkę wydatków może być kosztem uzyskania przychodów. Przypomniał, że zgodnie z ogólną zasadą kosztem mogą być opłaty pozostające w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i odpowiednio udokumentowane. Jednak zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, odliczeniu nie podlegają wydatki na reprezentację, szczególnie na usługi gastronomiczne, zakup żywności i napojów, w tym alkoholowych. Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT zabrania odliczenia darowizn.

Wyjaśnił, że „reprezentacja" to działanie mające utrwalić pozytywny wizerunek podatnika. Nie ma tu znaczenia kwestia wystawności czy okazałości. Z kolei celem CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi i biznesowymi.

Fiskus uznał na tej podstawie, że spółka nie może odliczyć wydatków na program nr trzy, czyli na wsparcie wybranych instytucji darowiznami finansowymi i rzeczowymi. Według skarbówki nie pozwala na to art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Nie ma natomiast przeszkód, by uznała za koszt podatkowy wydatki na pozostałe programy.

– Działania spółki wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu. Mogą zatem – z wyjątkiem darowizn – stanowić koszty uzyskania przychodów – czytamy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Opinia

Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Prawnej Gach Mizińska z Krakowa

Wydatki na CRS budują pozytywny wizerunek firmy i mogą mieć przełożenie na osiąganie przychodów, zachowanie czy zabezpieczanie ich źródła. Dyrektor KIS słusznie uznał, że nie jest to reprezentacja wyłączona z kosztów uzyskania przychodów. To ważne, gdyż taka kwalifikacja była dotychczas spotykana w niektórych interpretacjach czy wyrokach sądowych. Istotne jest jednak, by dla celów ewentualnej kontroli podatnicy mogli przedstawić – poza fakturami czy umowami – skonkretyzowaną strategię działań CSR, łącznie z zakładanym wpływem tych działań na działalność firmy i jej przychody. W innym przypadku nie można wykluczyć uznania takich wydatków za reprezentację i wyłączenia ich z kosztów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA