fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zmiany podatkowe dla spółek 2021: spółka jawna może podlegać CIT

CIT
Adobe Stock
Spółki jawne, których udziałowcami są inne spółki, powinny powiadomić o tym fiskusa. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą CIT.

Podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustaw o PIT i CIT przedstawiciele Ministerstwa Finansów wyraźnie dawali do zrozumienia, że celem zmian jest przeciwdziałanie unikaniu płacenia CIT, zwłaszcza przez tzw. struktury hybrydowe. Chodziło o sytuacje, w których udziałowcem spółki komandytowej jest nie tylko osoba fizyczna, ale też inna spółka, często z większej struktury biznesowej.

Prawdopodobnie z tych właśnie względów ustawa przewidziała sytuacje, w których także spółka jawna może podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych (choć oczywiście sama nie jest osobą prawną). Stanie się tak, gdy udziałowcami spółki jawnej będą podmioty inne niż osoby fizyczne, a spółka o tym nie poinformuje.

Nowe przepisy przewidują, że informację taką trzeba złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego terytorialnie dla siedziby spółki jawnej przed rozpoczęciem każdego nowego roku obrotowego oraz w przypadku każdej zmiany wspólników. Według art. 21 noweli do ustaw o PIT i CIT spółki jawne działające przed 1 stycznia 2021 r. powinny złożyć informacje o swoich wspólnikach do końca stycznia 2021 r. Taki sam termin obowiązuje, jeśli spółka zostanie założona w pierwszym miesiącu 2021 roku.

Ustawa pozostawia pewne niedopowiedzenie co do spółek z takimi udziałowcami, które zostaną założone po 31 stycznia 2021 roku. One nie będą mogły poinformować o składzie udziałowców przed początkiem roku obrotowego, bo formalnie nie będą wtedy istniały. Dzisiejsze literalne brzmienie ustawy może sugerować, że takie spółki zakładane po 31 stycznia nie unikną płacenia CIT. Być może jednak do tego czasu ta luka prawna zostanie naprawiona.

Szczegóły co do sposobu informowania o wspólnikach spółki jawnej może przewidzieć specjalne rozporządzenie ministra finansów. Jego wydanie przewidziano w nowych przepisach ustawy o CIT. Jak dotychczas, nie zostało wydane.

Gdy jednak spółka jawna stanie się podatnikiem CIT, czekają ją obowiązki podobne jak dla spółek kapitałowych: przed nabraniem takiego statusu należy zamknąć księgi, wydzielić w kapitale podstawowym zyski niepodzielone między wspólników, a po nabraniu statusu podatnika CIT odprowadzać miesięczne zaliczki na ten podatek.

Jeśli jednak spółka jawna nie przekroczy 2 mln euro obrotów rocznie i będzie miała status małego podatnika, może skorzystać z obniżonej 9-proc. stawki CIT.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA