fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto skorzysta z IP BOX

123RF
Chociaż przepisy uprawniające do stosowania 5-proc. stawki podatkowej obowiązują od 1 stycznia 2019 r., to w praktyce będzie można ją rozliczyć składając zeznanie za ten rok, a więc dopiero w 2020 r.

Pomimo licznych interpretacji podatkowych oraz opublikowanych przez resort finansów objaśnień, stosowanie regulacji dotyczących IP Box nadal budzi wiele wątpliwości.

IP BOX to potoczna nazwa ulgi wprowadzonej do ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, dająca możliwość zastosowania 5-proc. stawku podatku do dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (dalej: kwalifikowane IP).

Dla kogo preferencja

Jak wskazano w objaśnieniach Ministerstwa Finansów, preferencja IP Box skierowana jest do podatników PIT oraz CIT. Na gruncie ustawy o PIT ulga obejmie podatników prowadzących jednoosobową działalność, przedsiębiorstwo w spadku oraz działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółek osobowych (z wyłączeniem spółek komandytowo-akcyjnych). Natomiast zgodnie z ustawą o CIT, podmiotami uprawnionymi do skorzystania z preferencji są osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz SKA. Również...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA